Na pokožce, zejména v okolí očí, se běžně objevují bílé tečky. Někteří lidé se mýlí a myslí si, že jsou to pupínky. Jejich složení je však odlišné, a proto je třeba s nimi zacházet odlišně.
Je třeba vycházet z toho, že nejsou vůbec škodlivé. Jediné, co nám může vadit, je estetický efekt. Mohou se také objevit kdekoli na těle, nejen pod očima. Jedná se o typ kožní cysty naplněné bílkovinou zvanou kreatin. Vznikají, když se kreatin zachytí pod povrchem kůže. Co je způsobuje? Na tuto otázku neexistuje jediná odpověď. Často jsou spojeny s genetickými podmínkami nebo autoimunitními kožními chorobami. Některé se mohou objevit a po několika týdnech spontánně zmizet, zatímco zbavit se jiných může být větší problém, říká lékařka Cynthia Cobb.
Co jsou tyto bílé tečky?
Možná vám tento název nebude znít povědomě, ale tyto bílé skvrny, o kterých mluvíme, se ve skutečnosti označují jako cysty „milia“, jež vznikají proto, že se jich objevuje hodně najednou, nebo je také můžete znát pod pojmem krupička. Tyto malé kožní hrbolky se mohou objevit u lidí jakéhokoli etnika nebo věku, ale zvláště časté jsou u novorozenců.
Tyto cysty vznikají, když se pod kůží (dermis) hromadí keratin (bílkovina). Nejčastěji jsou bílé, ale mohou mít i nažloutlý nádech a mohou mít průměr 1 až 2 mm. Vyskytují se u 50 % novorozenců a obvykle se nacházejí na čele, tvářích, nose a bradě. Mohou se však objevit i na horní části trupu a končetinách. Obecně nezpůsobují bolest, ale v některých případech mohou způsobit zarudnutí a podráždění kůže, zejména v důsledku tření o určité druhy tkanin.
Co je způsobuje?
V případě novorozenců zůstává přesná příčina milia neznámá. Vědci předpokládají, že se s nimi dokonce rodí. Na druhou stranu u dospělých jsou obvykle spojena s nějakým předchozím poškozením kůže, například ránami či popáleninami, dlouhodobým vystavováním slunci a používáním steroidních krémů či ztrátou přirozené schopnosti exfoliace kůže v důsledku stárnutí.
Jak se jich zbavit?
Ve většině případů nejsou tyto malé cysty závažné a během několika měsíců samy zmizí. I když se to může zdát lákavé, snažit se je odstranit sám je ve skutečnosti špatný nápad. Pokud se je budete snažit odstranit vymáčknutím, zklamaně zjistíte, že to nefunguje, a výsledkem bude zarudlý, podrážděný obličej a zvýšená pravděpodobnost vzniku jizev a infekcí.
Přestože není dostupný žádný specifický lék na jejich odstranění, existuje několik věcí, které můžete udělat doma a které mohou pomoci jak při prevenci, tak při rychlém zotavení:
- Postižené místo denně čistěte jemným mýdlem.
- Pomocí páry si otevřete póry.
- Vyhýbejte se nadměrnému slunění a používejte opalovací krém.
- Vyhněte se mastným krémům nebo produktům na bázi oleje.
- Preferujte lokální retinoidy (krémy nebo gely s vitamínem A).
Přestože při jejich výskytu nemusíte vyhledat lékařskou pomoc, někteří lidé se jich raději zbavují z estetických důvodů. V těchto případech vám může pomoci dermatolog, který použije jednoduchou metodu, jež nevyžaduje anestezii a provádí se sterilní jehlou. Existují i jiné typy léčby, ale vždy byste měli každou možnost konzultovat s odborníkem a lékařem.
Zdroj: Healthline