Fermentované mléčné produkty, jako je jogurt, kefír či podmáslí, jsou jednou z nejzdravějších potravin, které můžeme našemu organismu dopřát. Důvodem je skutečnost, že jsou velmi bohaté na probiotické kultury, které blahodárně působí na naše střevní prostředí.
Mléčný tuk ze zakysaných výrobků vytváří v našem organismus látky, které následně mají schopnost posilovat sliznici střeva, a tímto způsobem tak přispívat například ke správné funkci našeho imunitního systému, který chrání naše tělo před škodlivými viry a bakteriemi zvenčí.
Pro dospělé i malé děti
Kefír v sobě obsahuje nejen vyvážený poměr sacharidů, bílkovin a tuků, ale obsahuje také mnoho vitamínů, zejména B6, B12, C, D, E, K, a minerálních látek, například v podobě sodíku, draslíku, zinku, železa či hořčíku. Navíc odborné studie potvrdily, že kefír obsahuje podobné struktury jako mateřské mléko.
Z tohoto důvodu je tak doporučován jako alternativa pro malé děti, které z nejrůznějších důvodů nemohou přijímat mateřské mléko. Zároveň má kefír v porovnání s ostatními mléčnými výrobky rovněž nízký obsah laktózy, a mohou ho tak bez problémů konzumovat i lidé s intolerancí.
Kefírem proti nejrůznějším infekcím i koronaviru
Vzhledem k tomu, že kefír svou příznivou funkcí na střevní mikroflóru výrazně posiluje náš imunitní systém, je skvělou prevencí před vznikem nejrůznějších bakteriálních i virových onemocnění, včetně v současné době velmi obávaného koronaviru.
Kefír společně s dodržováním dalších pravidel, které se v souvislosti s prevencí proti koronaviru doporučují, jako je zdravá strava s dostatkem vitaminů C a D, pohyb na čerstvém vzduchu a dodržování hygienických pravidel, například důkladné mytí rukou a nošení ochranných roušek, může vzniku nemoci velmi výrazně zabránit.
Kefírem proti vysokému tlaku, cholesterolu i rakovině
K dalším prospěšným účinkům pravidelné konzumace kefíru na náš organismus patří snižování hladiny škodlivého cholesterolu a vysokého krevního tlaku, což je účinnou prevencí před vznikem nejrůznějších kardiovaskulárních onemocnění. Díky svému protizánětlivému a antioxidačnímu účinku pomáhá i před vznikem rakoviny, nejen gastrointestinálního systému.
Jak si vyrobit domácí kefír?
Kefír lze samozřejmě jednoduše koupit v obchodě, ale není to nutné, neboť jeho výroba v domácích podmínkách je velmi snadná. Nepotřebujte na ni nic jiného než nepasterizované mléko. To nalijte do plastové láhve, uzavřete, ale zároveň uzávěr neutahujte.
Láhev následně nechte stát v pokojové teplotě po dobu jednoho dne. Následující den láhev přemístěte například do komory s teplotou okolo patnácti stupňů Celsia a opět ji zde nechte po celý den. Teprve následující den láhev umístěte do lednice, váš domácí kefír je hotový.