Jak zajistit dostatečný počet dávek vakcíny COVID-19, aby se pandemie zastavila? Naposledy tuto otázku řešila polská vláda a vědci, kteří upozorňují, že je nutné vést souběžně rozhovory o nákupu od různých výrobců nejen vzhledem k účinnosti, ale také kvůli době, po kterou bude vakcína chránit dotyčného před možnou nákazou.
Do hry totiž vstupují také výrobní faktory, jak zajistit dostatečnou proočkovanost, aby se zabránilo šíření tohoto nového typu koronaviru, když jsou nutné minimálně dvě dávky s odstupem několika týdnů?
Účinnost vakcín versus doba účinnosti
První výrobci vyhodnocují klinické studie s účinností vakcín 95 nebo 94,5 %. To je dobrá zpráva, protože během klinického pozorování naočkovaných osob se u těchto jedinců neprojevila nemoc.
Podle vědců je však důležitá doba účinnosti. „Jak dlouho budou tyto vakcíny chránit před nákazou koronavirem?“ ptá se odborník v oblasti lékařské biologie a výzkumu dr. Piotr Rzymski. „Bude chránit po dobu jednoho roku nebo snad 3 let?“ upozorňuje odborník na nemožnost naočkovat takové množství lidí několika dávkami při účinnosti jeden rok.
Roční vakcína? Velký problém!
Mnozí vědci už nyní upozorňují, že při účinnosti vakcíny pouhých 12 měsíců, jako je tomu u chřipkových vakcín, nelze naočkovat několika dávkami dostatečné množství lidí pro zastavení pandemie. Jen v případě dostatečné proočkovanosti populace lze kontrolovat pandemii a narušit řetězec šíření infekce mezi lidmi.
Jak upozorňuje dr. Rzymski, „nejsou logistické kapacity ani výrobní na zajištění tolika dávek od žádné farmaceutické společnosti a je nutné vést paralelní diskuzi s různými výrobci.“
Klinické studie fáze 3 stále probíhají
Celosvětová poptávka po vakcínách všech výrobců, kteří jsou ve 3. fázi klinické studie, je obrovská. Navíc je nutné zdůraznit, že výzkum stále probíhá a žádná vakcína zatím není schválená pro použití, byť blízko se nachází několik výrobců.
Společnost Moderna je podle svých vyjádření schopna vyrobit 500 milionů až 1 miliardu dávek, ale bez možnosti dalšího navýšení výrobních kapacit. Při nutnosti očkovat dvěma dávkami s odstupem několika týdnů nebude toto množství stačit pro získání kolektivní imunity.
Společný postup v rámci EU
Obdobné obavy jako polská vláda mají i další, proto je nutný v rámci Evropské unie společný postup. To preferuje i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která uvedla, že smlouva se společností Moderna o dodání 80, respektive 160 milionů dávek, bude podepsána okamžitě po prokázání účinnosti vakcíny.
Obdobná smlouva bude také s farmaceutickou společností CureVac na nákup 225 milionů vakcín pro všechny členské státy EU s možností doobjednání dalších 180 milionů dávek. Od společnosti Pfizer a BioNTech se nakoupí v rámci společného nákupu 300 milionů dávek vakcíny, která také prokazuje účinnost v rámci klinické studie.