Milujete černý čaj? Jak by ne. Čaj je druhým nejrozšířenějším nápojem na světě, co do oblíbenosti ho předběhla pouze voda. Množství kofeinu nabudí váš mozek, příjemná chuť i nazlátlá barva jen dokreslí příjemnou atmosféru. Pití černého či zeleného čaje však také může způsobit zdravotní problémy, pokud ho nepřipravíte správným způsobem.
Jak se vyhnout oxidaci? Patnáct minut a dost!
Dlouho uvařený čaj může poškodit vaše zdraví, varuje výživová poradkyně Elena Solomatina. Vysvětlila, že už pouhých 15 minut po připravení se v čaji vytvoří film organických sloučenin.
Jak ukázala studie čínských vědců, přibližně po patnácti minutách začíná oxidace a v nápoji se začínají objevovat škodlivé látky, které ničí vaše zdraví. Celý proces se ještě více zrychluje, pokud se do čaje přidává cukr, píše časopis Komsomolskaja pravda.
Pozor na plísně a nadbytek kofeinu
V tomto případě vede „fermentace“ ke zvýšení počtu mykotoxinů produkovaných plísněmi, které nejsou ničeny opakovaným vařením. Specialisté se domnívají, že popíjení starého čaje může negativně ovlivňovat fungování střev i jater.
Z dlouhodobého hlediska se zdá velmi pravděpodobné, že by se objevila také poškození srdce. Elena Solomatina navíc doporučuje pít maximálně čtyři šálky čaje s obsahem kofeinu denně.
Při vysokém krevním tlaku a řadě duševních chorob může mít čaj a přítomnost kofeinu nežádoucí účinky na tělo. Aby se během přípravy nezničily užitečné antioxidanty a tanin, měl by se čaj připravovat takovým způsobem, aby se veškeré prospěšné látky nezničily, tedy nezalévat čaj horkou, vroucí vodou přímo z konvice, ale vodou o teplotě přibližně osmdesát stupňů.
Nedoporučujeme ani podávání čaje s kofeinem ve večerních hodinách, může totiž způsobovat nespavost. Jestli musíte pít před spaním čaj, vyzkoušejte raději bylinkové směsi.