Pandemie koronaviru zdaleka není minulostí, naopak se zdá, že v posledních týdnech znovu nabírá na síle. Mezi skupinu obyvatel, kteří jsou z hlediska onemocnění koronavirem považováni za rizikové, patří kromě starších a chronicky nemocných osob také osoby, které mají sníženou funkci imunitního systému.
Co může za sníženou imunitu?
Imunitní systém je zjednodušeně řečeno jakýsi ochranný štít člověka, který ho chrání před nebezpečnými choroboplodnými zárodky, viry a bakteriemi přicházejícími zvenčí. Každý z nás ho může částečně ovlivnit svým životním stylem, důležitá je zdravá a pestrá strava, dostatek pohybu i vyhýbání se stresu.
Existují ale i situace, které se ovlivnit nedají, například tak zvaná imunosuprese, nebo dokonce imunodeficience, stav, kdy imunitní systém není schopný daného člověka před cizorodými zárodky účinně chránit, a tito lidé jsou tak následně samozřejmě vystaveni mnohem většími riziku ve vztahu k mnoha zdravotním problémům a nemocem.
Imunosuprese může být dvojího druhu, vrozená nebo získaná během života jednotlivce. V obou případech je takovýto člověk vzhledem k nebezpečí onemocnění koronavirem považovaný za rizikovou osobu. Získaná imunosuprese souvisí například s prodělaným onkologickým onemocněním či právě probíhající protinádorovou chemoterapií.
Co může pomoci?
Organismus, jehož imunitní systém nefunguje nebo funguje pouze omezeně, je snadno náchylný ke vzniku téměř jakéhokoliv infekčního onemocnění. Problém spočívá v tom, že slabý imunitní systém vznik nemoci nejen usnadňuje, ale bývá rovněž příčinou mnohem složitější a zdlouhavější léčby, než u pacientů s fungujícím imunitním systémem, neboť se mohou kdykoliv objevit komplikace a zhoršení stavu. Nejen těmto lidem se tak doporučuje zvýšit množství vitamínu D.
Vitamín D je totiž obecně velmi důležitý pro náš imunitní systém a jeho nedostatek způsobuje náchylnost k nejrůznějším nemocem, včetně koronaviru.
Vitamín D můžeme našemu organismu dodat častějším pobytem na sluníčku a samozřejmě také vhodnou stravou, například tučnými rybami, olivovým olejem, semínky či mléčnými výrobky. V neposlední řadě našemu organismu prospívá také dostatečný spánek a vyhýbání se stresovým situacím.
Koronavirus a další rizikové faktory
Z hlediska koronaviru jsou za ohrožené osoby považovány také pacienti trpící nejrůznějšími kardiovaskulárními chorobami, vysokým tlakem, cukrovkou a také osoby s nadváhou. Kromě snížené imunity podle některých studií pravděpodobnost onemocnění koronavirem ovlivňuje také naše krevní skupina.
Údaje pacientů, jejichž stav vyžadoval na jaře hospitalizaci v nemocnici, totiž ukázaly, že průběh koronaviru je mnohem horší u osob s krevní skupinou A než například u osob s krevní skupinou 0.
Úvodní Fotografie: Freepik