Problémy s usínáním a spánkem obecně se pojí s neustále se zrychlujícím životním stylem. Na tuto problematiku, s níž se potýká stále více z nás, klade důraz stále větší množství lidí. Ještě aby ne – vždyť od kvality spánku se odvíjí zbytek dne, míra soustředěnosti a celkové fungování nás všech.
Proto je důležité věnovat spánku dostatečnou pozornost a případné problémy včas řešit. Není nutné hned sahat po lécích. Pomůžou vám i tyto jednoduché a vědecky podložené tipy.
Vhodná teplota místnosti
Teplota prostředí, v němž usínáme, výrazně ovlivňuje proces usínání i kvalitu spánku. Proto odborníci doporučují místnost před spánkem důkladně vyvětrat. Teplota vzduchu ideální pro usínání se pohybuje mezi 15 a 20 stupni. V tomto teplotním rozmezí dochází ke snížení tělesné teploty, které je pro kvalitní spánek nezbytné.
Právě proto během horkých letních nocí kvalita spánku rapidně klesá. Naopak v průběhu zimního období bychom měli myslet na to, aby nebyla místnost, v níž spíme, přetopená. Z toho důvodu je vhodné krátce větrat i během zimy.
Meditace
Zejména během večera je vhodné meditovat. Tento proces dopomáhá k celkovému uklidnění těla a snižuje produkci kortizolu, čímž účinně bojuje proti stresu. Není nutné se přímo pasovat do role tibetského mnicha a sedět v jedné pozici dlouhé hodiny. Pozitivní účinky se dostaví již díky pouhým 10 minutám denně. Pro dlouhodobou změnu odborníci doporučují zařadit meditaci do večerního rituálu.
Postel – místo na spaní
Jste-li zvyklí brát si práci do postele, mozek si na to rychle zvykne. Toto místo, které by mělo sloužit primárně k odpočinku, si postupně začne spojovat právě s prací a stresem s ní spojeným.
Na základě toho se průběh usínání výrazně prodlouží. Proto je vhodné pro práci stanovit jiné místo, které bude určené primárně pro tuto činnost. To platí i pro procházení sociálních sítí. Ty nutí mozek k bdělosti, tudíž si ani při prohlížení své timeline neodpočinete.
Deaktivace aplikací monitorujících spánek
Fitness náramky jsou stále rozšířenější pomůckou. Kromě měření tepové frekvence a zaznamenávání počtu kroků za den mezi jejich funkce spadá i monitoring spánku. Tato možnost však vystavuje mozek stresu, což může vést až k úzkostem.
Pro tuto novou formu úzkosti přišli vědci s novým názvem – orfosomnie. Popisují ji jako obavu z nízké kvality spánku. Tento strach paradoxně vede pouze k dalšímu zhoršení spánkového procesu.
Vypít sklenici mléka a mrkat
Již naše babičky věděly, že sklenice teplého mléka před spaním přispívá k rychlejšímu nástupu spánku. Může za to alfa-laktalbumin – protein s vysokým obsahem tryptofan, který podporuje tvorbu melatoninu. K tomu dopomáhá i další složka, na niž je mléko bohaté – vápník. Ten napomáhá tryptofan lépe vstřebat.
Poslední trik nemusí fungovat pro všechny, rozhodně ale stojí za vyzkoušení. Spočívá v nepřetržitém mrkání po dobu jedné minuty.