O kávě se ví, že dokáže pomoci člověku být bdělejší, zlepšit náladu, podpořit funkce mozku i výkon při cvičení. Také se o ní ví, že je zdrojem antioxidantů, může pomoci při hubnutí a dokonce chránit před nemocemi, jako je cukrovka II. typu, Alzheimerova choroba a srdeční choroby. Přesto se poměrně často můžete setkat s protichůdnými názory na její konzumaci, především na pití kávy ráno.
Co se týče různých výzkumů, ty se liší a co odborník, to jiný názor. Zatímco jeden kávu doporučuje, druhý ji striktně zamítá. Pravdou je, že většinou se výzkumy u konzumentů kávy točí někde kolem 5 až 6 šálků kávy za den, odtud pak mohou pocházet i negativní výsledky. Budeme-li se však bavit o střídmém pití kávy, dostáváme se ke zcela odlišným údajům/názorům.
Výzkumy jednoznačně potvrzují, že hořkost kávy může stimulovat produkci žaludeční kyseliny. Mnoho lidí proto věří, že káva dráždí váš žaludek, zhoršuje příznaky střevních poruch, jako je syndrom dráždivého tračníku (IBS), a způsobuje pálení žáhy, vředy, nevolnost a poruchy trávení.
Někteří naznačují, že pití kávy na prázdný žaludek je obzvláště škodlivé, protože není přítomno žádné jiné jídlo, které by zabránilo kyselině poškodit vaši žaludeční výstelku. Nicméně, jak už jsme nakousli výše, záleží na mnoha faktorech.
-
Kvalitě kávy
-
Množství vypité kávy (je rozdíl dát si malý šálek nebo kýbl)
-
Zdravotním stavu jedince
To znamená, že pokud si dáte malý šálek kávy hned ráno a nemáte citlivé zažívání, nemusí vám káva nijak ubližovat. Nicméně jsou ale jedinci, kterým i malý šálek kávy po probuzení (bez přítomnosti jídla) může způsobit problémy. A to jak zažívací, tak bušení srdce nebo třes končetin.
Nevýhody kávy ráno
Pokud považujete kávu za životabudič a házíte do sebe jedno kafe za druhým, pak to samozřejmě škodlivé je. Nejen pro vaše zažívání, ale už proto, že neumožňujete svému tělu fungovat přirozeně – tedy postupně nechat své tělo, aby se samo nastartovalo přirozeným způsobem.
Ženete své tělo kupředu a odpíráte mu přirozenost. Probrat se dá i studenou sprchou, čerstvým vzduchem, rozcvičkou. Jestliže si však dáte malý šálek kávy, jako svůj ranní rituál a vaše zažívání nereaguje pálením žáhy apod. – nic vážného se neděje.
Pravdou je, že káva skutečně zvyšuje produkci žaludeční kyseliny, ale nezdá se, že by u většiny lidí způsobovala zažívací potíže. Proto je ranní pití kávy pouze na vás. Velmi často problémy se zažíváním způsobuje pracovní shon a stres, káva pak už jen dokoná dílo.
Na citlivé/podrážděné zažívání to není nejlepší řešení. Tudíž veškerá negativa nepatří pouze kávě, ale i celkovému přístupu k životu/životnímu stylu. Vyplatí se také připomenout staré dobré pořekadlo: všeho moc škodí.