Česnek se hodí do většiny jídel a dodává jim jedinečnou chuť. Stejně jednoduše jako ho lze připravit, pomocí něj lze zkazit celé jídlo. Zjistěte, čemu se vyvarovat při manipulaci s česnekem, abychom na konci vaření nebyli zklamaní.
Česnek je koření, které neodmyslitelně patří do každé kuchyně. Hodí se do většiny běžně připravovaných pokrmů a díky svým silným antioxidačním vlastnostem se řadí do skupiny tzv. superpotravin. Obecně se doporučuje přidávat česnek do jídla společně s cibulí, chutě se správně promíchají a dodají jídlu ten správný požitek. Vařit by se ovšem měly odděleně, jinak může naopak dojít k jejich zhořknutí a tím ovlivnění celého pokrmu.
Kdy přidávat česnek
Česnek je ideální do pokrmu přidávat na samém začátku vaření. Příprava je doporučena na troše oleje a mírném ohni, je potřeba trocha trpělivosti, protože uvolnění chutě česneku pár minut trvá. Česnek po chvíli na teplé pánvi začne uvolňovat šťávu a dojde k reakci s přítomným olejem. Na pánvi se ozve syčivý zvuk, který značí, že česnek je dostatečně tepelně upraven a můžeme přidávat další suroviny, které jsou obsaženy v receptu.
Co se týče barvy česneku, jedná se o bílou rostlinu. Po sundání vnějších obalů se česnek rozpadne na jednotlivé stroužky, které mohou mít purpurové zbarvení. Jednotlivé stroužky je potřeba také oloupat. Česnek je nejvhodnější připravovat nakrájený na plátky nebo kostičky. Během tepelné úpravy dochází ke změně barvy na mírně nažloutlou až zlatou, podle toho poznáme, že česnek je již dostatečně upraven. Pokud by procházel tepelnou úpravou delší dobu, změnil by barvu na černou, což negativně ovlivňuje chuť samotného česneku i celého jídla.
Další možnosti přípravy
Kromě pokrmů připravovaných z pánve se česnek hodí také do pokrmů vařených. Pokud česnek vaříme, není vhodné jej mít v pokrmu po celou dobu. Ideální je ve vodě nejprve uvařit samotný česnek, následně ho vyjmout a dovařit zbytek surovin. Česnek do pokrmu opětovně přidáme až na samém konci vaření. Zajistíme si tak, že pokrm bude vonět po česneku, ale nechytne jeho hořkou chuť, která vzniká při dlouhodobé tepelné úpravě. Pokud máme česneková jídla v oblibě, je lepší dát do pokrmu větší množství česneku, nikoliv česnek delší dobu vařit.
V kuchyni se běžně používá česnek čerstvý, ale i sušený. Pokud máme větší množství, je vhodné si připravit i česnek nakládaný. Nakládá se buď do velkého množství soli, nebo sklenice plné oleje. Na sušení česneku je vhodné použít sušičku a následně ho skladovat na suchém a tmavém místě. Naložený česnek lze skladovat i v lednici a slouží k okamžité konzumaci.
Zdroj: EatThis