Někteří lidé snášejí Covid-19 neobyčejně dobře, jiní velice špatně. Vědci proto hledají vysvětlení v genech a krvi, které by mohlo odhalit nové řešení, jak pandemii ukončit.
Jason Bobe, genetik na Icahn School of Medicine v New Yorku hledá rodiny, ve kterých byli nakažení všichni členové kromě jednoho. Proč? Výzkum Covid-19 a jeho reakce na určité geny a krevní skupiny by mohl napovědět, jak se virus chová, a vědci by mohli zjistit, proč jsou na něj někteří jedinci více rezistentní než jiní.
V nadcházejících měsících Bobe doufá, že bude oddělovat genomy lidí, kteří vykazují známky rezistence na koronavirus, aby zjistili, zda existují běžné mutace, které jim pomáhají získat imunitu vůči viru. Pokud budou nalezeny, může to být základ pro antivirová léčiva, která mohou pomoci léčit a předcházet této škodlivé nemoci, která zasáhla celý svět.
Krevní skupina s imunitou vůči Covid-19
Existují již nějaké stopy. Vědci již identifikovali souvislost mezi krevní skupinou 0 negativní a nižším rizikem závažného onemocnění. Přestože vědci předpokládali, že lidé s určitými krevními skupinami mohou mít přirozeně protilátky schopné rozpoznat jeden aspekt viru, přesná povaha propojení zůstává nejasná. Právě proto probíhají další studie, které by mohly odhalit pravdu.
Bobe není jediným vědcem, který se snaží najít slabost koronaviru SARS-CoV-2. Mayana Zatz, ředitelka Centra pro výzkum lidského genomu na univerzitě v Sao Paulo identifikovala 100 párů, u nichž jedna osoba byla nakažena, ale partner infikován nebyl. Její tým je nyní studuje a doufá, že identifikuje genetické markery virové rezistence.
Šíření koronaviru podle věku
Vědci se ovšem nesoustředili pouze na geny nebo krevní skupiny. Zdá se, že lidé určitého věku šíří nákazu rychleji, než jiní. Studie použila data z mobilních telefonů deseti milionů lidí na území USA. Podle výsledků se ukázalo, že děti jsou odpovědné za méně než 5 procent případů a dospívající za méně než 10 procent případů šíření nákazy.
V této oblasti se jako nejnebezpečnější ukázala věková skupina od 20 do 59 let, což představuje 72 procent celkové infikované populace. Lidé nad 50 let představují riziko na 13 procent. Podle tohoto průzkumu tedy dospělí ve věku od 35 do 49 let představují 41 procent nových případů. Dospělí ve věku od 20 do 34 let představovali 35 procent nových případů nákazy. Z toho vyplývá, že děti nejsou tak nakažlivé, jak se myslelo. Největším rizikem tedy není kontakt dětí, ale dospělých.
Zdroj: BBC