Okurková dieta si zakládá na rychlém úbytku hmotnosti. Je ovšem velmi chudá na živiny a extrémně omezující. Zde najdete veškeré informace o její účinnosti.
Okurková dieta je krátkodobá redukční dieta, která tvrdí, že její dodržování po 14 dní může vést k úbytku hmotnosti neuvěřitelných 7 kg. Jedná se ovšem o velmi přísný způsob stravování – skládá se totiž jen z několika potravin bohatých na bílkoviny, jako jsou vejce, kuřecí maso, ryby a ořechy, a zbytek tvoří okurky. Avšak vzhledem k tomu, že tato dieta postrádá jakoukoliv pestrost, nedoporučuje se ji dodržovat po dobu delší než dva týdny, říká lékařka Katey Davidson.
Pravidla okurkové diety a její účinnost
Tato dieta nemá téměř žádná standardní pravidla kromě toho, že byste měli jíst okurky během každého jídla a také pokaždé, kdy pocítíte hlad. Teorie této diety spočívá v tom, že okurky mají velmi nízký obsah kalorií, tudíž jich můžete sníst, kolik chcete, a přesto budete v kalorickém deficitu. Dále je povoleno přidávat do jídel některé sacharidy, například žitný chléb, hnědou rýži nebo brambory.
Je ovšem třeba poznamenat, že okurky mají velmi nízký obsah bílkovin, což je živina, kterou tělo potřebuje k udržení zdraví kůže, svalů a kloubů. Z tohoto důvodu se tato dieta doporučuje kombinovat s potravinami bohatými na tyto živiny.
Žádná studie se zatím nezabývala okurkovou dietou a její účinností. Můžete však se vší pravděpodobností očekávat, že při jejím dodržování zhubnete, protože je velmi nízkokalorická. K tomuto úbytku hmotnosti však dojde pouze po dobu 7–14 dnů. Je ovšem možné, že po obnovení normálního stravování naberete shozená kila zpět kvůli jojo efektu. Okurky totiž poskytují jen velmi malé množství živin, jako je draslík, vitamín C a vitamín K. Postrádají však bílkoviny, tuky, vlákninu, vápník, železo a mnoho dalších nezbytných živin.
Potraviny, které byste měli jíst
I když si ke každému jídlu přidáte bílkoviny, je nepravděpodobné, že byste kvůli omezené rozmanitosti potravin pokryli svou denní potřebu. Jak už tedy víte, tato dieta vyžaduje, abyste při každém jídle a většině svačin jedli okurky. Kromě nich pak můžete jíst následující potraviny:
- Zelenina: okurky, rajčata, špenát, celer a další zelenina v malém množství.
- Bílkoviny: kuřecí maso, libové hovězí maso, ryby, vejce, řecký jogurt, tvaroh, sýr čedar.
- Sacharidy: hnědá rýže, brambory, celozrnné pečivo.
- Tuky: olivový olej.
Pro nápoje neexistují žádná jasná doporučení, ale většina verzí diety doporučuje pít pouze nízkokalorické nápoje, například vodu nebo čaj. Rozhodně byste neměli zapomínat na důkladnou hydrataci těla, tudíž byste měli pít alespoň 3 litry tekutin každý den.
Potraviny, kterým se vyhnout
Dieta sice nevyžaduje vyhýbat se žádným konkrétním potravinám, ale doporučuje nahradit většinu potravin okurkami. Níže najdete několik typických omezení tohoto typu stravování:
- Ovoce: Ovoce se v okurkové dietě omezuje pouze na koktejly nebo malé svačiny.
- Techniky vaření: I když se o nich nehovoří, upřednostňuje se pečení bílkovin, protože je to méně kalorický způsob vaření ve srovnání se smažením.
- Potraviny s vysokým obsahem cukru: Sladkosti, jako jsou různé sušenky, dezerty a zejména limonády, byste měly omezit na naprosté minimum.
Okurková dieta je velmi náročná a její výsledky jsou nejisté. Mnohem lépe proto uděláte, pokud budete dodržovat zdravý stravovací režim, který vám z dlouhodobého hlediska zajistí nejlepší výsledky.
Zdroj: Healthline