Pokud cítíte neustálou únavu, ztrátu motivace a nezvyklé chutě, poraďte se svým praktickým lékařem. Vaše nadledviny možná ohrožuje stres.
Onemocnění nebo únava nadledvin může vést k nepříjemným příznakům, které není vhodné ignorovat. Jak vysvětluje doktorka Megan Soliman, nadledviny jsou párovým orgánem v horní části ledvin a jsou zodpovědné za produkci některých hormonů. Ty ovlivňují například rovnováhu minerálů, reakce těla na stres či správnou imunitní odpověď. Proto je-li jejich funkce narušena, projevuje se to celou řadou symptomů.
Typické příznaky únavy nadledvin
Za nemoc spojenou s nadledvinami mnoho odborníků v poslední době označuje stav zvaný adrenální únava, vysvětluje lékařka Angelica Balingit. Nejedná se nicméně o onemocnění jako takové, ale vlastně teorii o tom, že stres má negativní vliv na produkci hormonů nadlevin. Jakmile dojde k nerovnováze jakéhokoli z nich, může se to projevit řadou nepříjemných příznaků. Typicky se poté pacienti mohou potýkat s následujícími:
- neustálá únava,
- potíže s usínáním a probuzením,
- neustálá chuť na sladké,
- neustálá chuť na slané,
- ztráta motivace,
- mozková mlha.
Dnu mohou způsobovat nevhodné potraviny. Patří mezi ně i červené maso a špenát
Zkuste se zamyslet, jestli nejste v poslední době přetížení, například vlivem pracovních povinností. Pokud se pak u vás projevují některé z těchto symptomů, může jít skutečně o hormonální potíže v důsledku chronického stresu, kdy vaše nadledviny jsou „unavené“. S léčbou vám poté mohou pomoci vhodné stravování, meditační techniky a řízené dýchání.
Proti onemocnění a únavě nadledvin mohou být účinné také domácí způsoby prevence. Zaměřte se především na pravidelnou aktivitu, konzumujte kvalitní potraviny s bohatým obsahem důležitých živin, jak radí Jillian Kubala, každou noc si dopřejte alespoň 7 až 9 hodin spánku a snažte se myslet pozitivně a s nadhledem. Díky tomu tvorbu hormonů naopak podpoříte. Na Zdravém Stravování jsme také psali, že hormonální výkyvy jsou jedním z příznaků menopauzy.