Játra plní v lidském těle důležitou funkci, která spočívá především v odvodu nepotřebných až škodlivých látek vznikajících rozkladem potravy, a také produkci potřebných hormonů. Onemocnění jater jsou často bez primárních příznaků, takže člověk dlouho nepozná, že je s jeho játry něco v nepořádku. Existují však sekundární příznaky, které onemocnění pomáhají rozpoznat.
Tyto příznaky se mohou jevit jako zdánlivě s onemocněním jater nesouvisející, zpravidla jej však doprovází. Pojďme se podívat, které to jsou.
Funkce jater v lidském těle a jejich vliv na další orgány
Játra jsou orgánem, který primárně slouží k látkové výměně, odvodu škodlivin a podpoře imunitních reakci, a také produkci hormonů a enzymů. Jejich prostřednictvím jsou vytvářeny látky, které napomáhají trávení a také definují kvalitu střevní mikroflóry.
Do celého organismu dodávají důležité látky a zároveň pročišťují krev. Při poruchách nebo onemocnění jater tak dochází k narušení funkce falších orgánů, kterými jsou především:
- oči (zakalení rohovky)
- mozek (nedostatečné zásobování mědí, jež může způsobit problémy s pamětí či mozkový edém)
- střeva (nadýmání, narušení rovnováhy střevní mikroflóry)
- klouby (křehnutí, funkce)
Sekundární příznaky onemocnění jater
Existují čtyři hlavní typy onemocnění jater běžně se vyskytujících v lidské populaci. Mezi nejčastější patří cirhózy, žloutenky, hepatóza, nebo zánětlivé onemocnění způsobené přítomností cizorodých organismů.
Většina těchto nemocí se projevuje jako bezpříznaková a jejich rozvoj je často doprovázen pouze sekundárními symptomy, jež jsou mnohdy zaměnitelné s celou řadou jiných problémů. Mezi tyto symptomy můžeme zařadit:
- omezení pohybu čelistního kloubu – vzniká až při dlouhodobě patologickém stavu jater a může zcela omezit pohyb čelistí
- velmi suchá až odlupující se citlivá kůže – způsobená nedostatečným rozkladem podpůrných látek během metabolismu, které jsou potřebné k hydrataci a udržování kvality pleti
- křehnutí vlasů – má obdobné příčiny jako ztráta kvality u pokožky
- chrápání – ale také kontinuální únava vyplývající rovněž nedostatečné látkové výměny
- obrušování zubů – se obvykle projevuje při parazitóze a je dáno nízkou produkcí minerálů ovlivňujících pevnost zubů
- problémy s vyměšováním – obvyklá je častá a velmi dlouho trvající zácpa (až týden)
Problémy s játry mohou mít vliv také na mentální zdraví člověka. Při jaterních nemocech mohou být lidé více depresivní nebo podráždění.