Štítná žláza je orgán, jehož činnost výrazně ovlivňuje správné fungování celého organismu. Rozpoznejte varovné signály jejího onemocnění včas.
Štítná žláza je orgán, který je lokalizován na přední straně krku, konkrétně na štítné chrupavce. Ta je umístěna v bezprostřední blízkosti ohryzku. Štítná žláza svým tvarem připomíná motýlka – je totiž tvořena dvěma laloky, které jsou navzájem propojeny. Tento orgán produkuje klíčové hormony – trijodytyronin (T3) a tyroxin (T4) a také kalcitonin. Pokud je její normální funkce narušena a dochází k rozvoji jejího onemocnění, má to na organismus až devastující dopad, říká lékař Daniel Murrell.
Správná funkce štítné žlázy je velmi důležitá
V rámci celosvětové populace některým onemocněním štítné žlázy trpí přibližně 200 milionů lidí – to je 2,5 % populace. Samozřejmě se jedná pouze o diagnostikovaná onemocnění. Stále existuje řada těch, kteří sice nějakou poruchou funkce štítné žlázy trpí, avšak k lékaři se svým problémem nezašli. Obecně je správná funkce štítné žlázy klíčová pro metabolismus živin, respektive bílkovin, tuků a cukrů. Štítná žláza rovněž ovlivňuje termoregulaci a má podíl na správné funkci orgánů a tkání.
Hormon kalcitonin, který produkuje, ovlivňuje metabolismus fosforu a vápníku a jejich ukládání do kostní tkáně, čímž ji zpevňuje. Hormony T3 a T4 poté ovlivňují zmiňovaný metabolismus živin, termoregulaci a zvyšují spotřebu kyslíku. Některé zdroje uvádí, že ovlivňují i odolnost vůči infekcím, reprodukci, udržování svalové kontroly a srdečních a trávicích funkcí. V těhotenství jsou posléze klíčové pro správný vývoj mozku dítěte.
Onemocnění štítné žlázy poznáte podle typických příznaků
K onemocnění štítné žlázy jsou obecně náchylnější ženy. Mezi nejčastější onemocnění se řadí ta autoimunitní – snížená a zvýšená funkce štítné žlázy a Hashimotova choroba, dalšími jsou nádory či záněty. Hashimotova choroba je definována jako chronický zánět štítné žlázy, kdy imunitní systém nemocného člověka napadá buňky vlastní štítné žlázy a nenávratně je ničí. Onemocnění je doprovázeno symptomy, jako je únava, deprese, zácpa, váhové výkyvy, pocity chladu, suchá kůže či řídnutí vlasů.
Zvýšená funkce štítné žlázy – hypertyreóza – obecně poukazuje na zvýšenou aktivitu tohoto orgánu. Vzhledem ke zvýšené produkci hormonů štítné žlázy se zrychluje i metabolismus nemocného. Za příčiny rozvoje onemocnění se považují předávkování jódem, mnohouzlová zvětšená štítná žláza či toxický adenom. Nejčastějšími příznaky jsou poté nadměrné pocení, rychlý srdeční tep, vysoký krevní tlak, úbytek hmotnosti, podrážděnost, nervozita, třes v rukou či slabé svalstvo.
Snížená funkce štítné žlázy poté představuje pravý opak – hormonů štítné žlázy není produkováno dostatečné množství a organismus tím trpí. Typickými příznaky jsou únava, slabost, deprese, zácpa, zvýšená citlivost na chlad, suchá pokožka, lámavé nehty a vlasy, snížená koncentrace, zhoršená paměť, bolesti kloubů a svalů či u žen nepravidelná menstruace.
Zdroj: Healthline