Slovo „organické“ se stalo synonymem dobrého zdraví, zejména pokud jde o potravinářské výrobky či kosmetické výrobky. To znamená, že ženy se stále více snaží o zdravější, ženské hygienické výrobky, včetně organických tamponů. Jsou ale skutečně zdravější a stojí jejich vyšší cena za to?
Na trhu existuje mnoho ekologických produktů vyrobených z organické bavlny, bez zbytečného přidání barviv, vůní a bez bělidel. Nejčastěji se jedná o 90% přírodní výrobky.
Rozdíl mezi klasickými a organickými tampony
Organické tampony jsou často vyráběny ze 100% organické bavlny. Běžné tampony jsou vyráběny buď z neorganické bavlny nebo umělého hedvábí – látka vyrobená z buničiny. Aby bylo možné získat zářivě bílou barvu, jsou běžné tampony vyrobeny z umělého hedvábí a jsou často běleny chlorem. Mnohé z těchto výrobků jsou pak i voňavé. Také jejich aplikátory a šňůrky jsou většinou plastové a umělé. Organické tampony se zdají být lepší, protože neobsahují barviva, plasty, bělidla a vůně.
Jsou neekologické tampony nebezpečné?
Jak jsme již zmínili, mnoho klasických (neekologických) tamponů obsahuje vůně a jiné chemikálie spojené s bělícím procesem. Nejednou se již vedla debata na téma, zda tyto látky mohou ovlivnit zdraví žen.
- Dioxiny
Podle světové zdravotnické organizace jsou dioxiny toxické sloučeniny, které jsou spojeny s endokrinním narušením a rakovinou. V minulosti bylo umělé hedvábí běleno pomocí plynného chloru. Tento proces by pak produkoval dioxiny jako vedlejší produkt. Nicméně od tohoto způsobu se již upustilo. Místo toho se nyní používají bělicí procesy bez obsahu chloru nebo zcela bez chloru. V tamponech se tedy pravděpodobně vyskytují pouze stopová množství dioxinů. Navíc je vyžadováno, aby výrobci tamponů sledovali hladiny dioxinů. To naznačuje, že bezpečnost tamponu je monitorována.
- Vůně
Vůně používané v tamponech mohou dráždit pokožku. Tampony nemusí být organické, aby byly bez vůně. Existuje mnoho obyčejných tamponů, které jsou bez vůně. Je to všechno otázka preferencí a ženy mají na výběr.
- Pesticidy
Existuje-li jeden důvod, proč byste měli přejít na organické tampony, pak je to tento. Pesticidy jsou zemědělské látky používané k ochraně velkého množství plodin před hmyzem a jinými organismy. Expozice pesticidům bohužel souvisí s rakovinou, narušením hormonů, poklesem kognitivních funkcí a dokonce poruchou autistického spektra. Jedna nezávislá, neregistrovaná studie zjistila stopy pesticidů v obyčejných (neekologických) tamponech. Samostatná studie z University of La Plata v Argentině navíc zjistila, že glyfosát je přítomen v 85% testovaných tamponů. Pro ty, kteří to nevědí, je glyfosát populárním herbicidem na likvidaci plevele. Světová zdravotnická organizace jej také uvedla jako pravděpodobný karcinogen .
Organické tampony
Mnoho žen věří, že nákup organických hygienických potřeb je lepší. I když často platí, že volba organické bavlny oproti té obyčejné, může být pro životní prostředí horší, než si myslíte. Organická bavlna není geneticky modifikovaná, vyžaduje více půdy a vody k produkci bavlny. Ovšem tato oblast je stále věcí zkoumání – ani u organických hygienických výrobků nemáte 100% záruku nezávadnosti. Není úplně jisté, zda i zde není použito bělících přípravků. Organické tampony jsou však biologicky rozložitelné, což je velké plus. Kromě toho, na rozdíl od některých ženských hygienických výrobků, které používají plastové aplikátory, používá nová značka Tampax Pure aplikátor, který se skládá z 90% materiálu na bázi rostlin.
Syndrom toxického šoku
Syndrom toxického šoku (TSS) je problémem mnoha žen, které používají tampony pravidelně. Je to vzácný a život ohrožující stav. TSS dochází, když je toxin produkován v důsledku přerůstání bakterií. To může také vést k selhání orgánů. Vaginální flóra může být infikována kmenem Staphylococcus aureus (S. aureus). Jakmile jsou hladiny bakterie dostatečně vysoké, produkuje toxin TSST-1, který způsobuje TSS. Riziko TSS se zvyšuje, když ženy mají tampony zavedeny příliš dlouho. Příznaky TSS zahrnují horečky, zvracení, vyrážky, průjem, nevolnost, bolesti hlavy, záchvaty a zarudnutí očí. S narůstajícím strachem z TSS, organické tampony rostly v popularitě, a to kvůli požadavkům, že jejich použití snižuje riziko TSS. Některé studie však tyto tvrzení zpochybnily.
Výsledky studií ukázaly, že použití organických tamponů nesnížilo riziko TSS. Gerard Lina, profesor mikrobiologie na Univerzitě Clauda Bernarda v Lyonu a hlavní autor studie, vysvětlil: „Naše výsledky nepodporují hypotézu, což naznačuje, že tampony složené výhradně z organické bavlny by mohly být skutečně bezpečnější než ty, které jsou vyrobeny ze směsi bavlny a hedvábí. Ve skutečnosti Lina odhalil, že růst bakterií je podporován přítomností kyslíku. Bavlněné tampony měly více prostoru mezi vlákny. Toto umožnilo, aby proudilo více vzduchu do pochvy. To pak povzbudilo stafový růst a produkci toxinů.
Je lépe přejít na organické tampony?
V tomto bodu je to spíš otázka osobní preference. Existují přesvědčivé důvody pro použití organických tamponů. Strach z pesticidů, expozice glyfosátu a biologická rozložitelnost je dostačující, aby ženu přesvědčily, že organické tampony jsou dobrou investicí. Pokud hledáte jinou možnost bez pesticidů, vůní a laskavější na životní prostředí i peněženku, pak jsou dobrou volbou menstruační kalíšky či dokonce menstruační spodní prádlo nebo látkové vložky, které lze prát a žehlit.
Obrázky: longevitylive.com