Pokud každý den bojujete po obědě s ospalostí, možná vás trápí postprandiální ospalost. Abyste zůstali koncentrovaní, vyzkoušejte některé z těchto tipů.
Už jste někdy slyšeli o postprandiální ospalosti? Možná ne, ale rozhodně jste ji už několikrát zažili. Jedná se o ospalost po jídle. Jakmile dojíte, nejenže se cítíte sytí, ale máte ohromnou touhu se opřít, zavřít oči a na chvíli si zdřímnout. Stav je obvykle doprovázen nízkou energií a potížemi soustředit se, říká doktorka Natalie Butler. Může trvat několik hodin. Jaký je důvod takové ospalosti?
Na vině jsou serotonin a inzulín
Zejména po jídle tělo vylučuje serotonin, přírodní látku, která reguluje náladu a spánkové cykly. Jeho spotřeba je stimulována konzumací sacharidů a tryptofanu. Tryptofan je esenciální aminokyselina přítomná v potravinách, jako jsou:
- vejce,
- kuřecí maso,
- sýr,
- ryby.
Tryptofan také stimuluje sekreci melatoninu, což je hormon spánku. Potraviny s vysokým obsahem sacharidů a tryptofanu zvyšují hladinu cukru v krvi (glukózu), což vede ke snížení energie. Cukr se rozkládá inzulínem, hormonem produkovaným slinivkou. Pokud tento orgán nevylučuje dostatek inzulínu nebo stoupá-li cukr příliš rychle, důsledkem je únava a ospalost. Kromě toho zvýšený cukr umožňuje, aby se do mozku dostalo více tryptofanu. To zvyšuje sekreci serotoninu a melatoninu.
Pokud naopak slinivka produkuje větší množství inzulínu, může výrazně snížit hladinu cukru v těle. Klesne-li pod prahovou hodnotu, důsledkem je hypoglykémie. To může způsobit letargii a únavu. Všechny tyto účinky vysvětlují, proč je ospalost po jídle častější u pacientů trpících cukrovkou nebo prediabetem.
Hlídejte si složení jídla
Velmi důležité je tedy složení jídla. Pokud obsahuje mnoho sacharidů a bílkovin, je velmi pravděpodobné, že způsobí postprandiální ospalost. Bílkoviny, které ji zapříčiňují, zahrnují:
- kuřecí maso,
- vejce,
- špenát,
- mléko,
- sýr,
- ryby,
- sójové výrobky.
Podobně potraviny s mnoha sacharidy:
- všechny druhy sladkostí,
- těstoviny,
- bílý chléb,
- rýže,
- příliš mnoho jídla.
Konzumace velké množství jídla může přetížit trávicí systém. Stimuluje také hormony, které způsobují únavu. Těžká jídla se déle tráví. Pokud jste jedli hodně, trávení je namáhavější a nevyhnutelně se cítíte unaveni. Ve skutečnosti čím více jídla jíte, tím intenzivnější postprandiální ospalost může být.
Jak se s tím vypořádat?
Hlavní otázkou je, co můžete dělat, aby vás po jídle nepřepadal spánek? Přece jen většina lidí se po obědě ještě vrací do práce a je potřeba, aby byli produktivní. Důležité je, aby jídlo bylo vyvážené, s obsahem vlákniny a zdravých tuků. Snažte se po jídle také více pohybovat. Vstaňte ze židle, běžte se projít po chodbě, vyjděte pár chodů a zase se vraťte do kanceláře. Fyzická aktivita vám pomůže stabilizovat hladinu cukru v krvi a zvýšit energii. Pokud nic nepomáhá, poraďte se s lékařem.
Zdroj: Healthline