Osteopenie je nebezpečný problém, který postihuje především ženy a jedince staršího věku. Jeho rozvoj může snadno vést ke vzniku osteoporózy.
Osteopenie znamená velmi nízkou hustotu kostní hmoty a jedná se o problém, který sice není považován za onemocnění, ale může vést k rozvoji osteoporózy (ta způsobuje zlomeniny, shrbení těla a může vést k silným bolestem a ztrátě výšky). Proto pokud rozpoznáte jeho příznaky, je vhodné co nejdříve vyhledat lékařskou péči, kde vám bude doporučen vhodný způsob léčby příznaků. Pomoci vám však může zejména správné a pravidelné cvičení a dodržování kvalitního stravovacího režimu, říká doktorka Brenda B. Spriggs.
Příznaky osteopenie
Osteopenie obvykle nevyvolává žádné příznaky a ani nezpůsobuje bolest. Je proto velmi důležité chodit na pravidelné prohlídky těla, podle nichž budou odborníci moci zjistit, zda je vaše zdraví v ohrožení či nikoliv. Mezi rizikové faktory patří především:
- pohlaví (ženy),
- nízká hustota kostí v rodinné anamnéze,
- věk nad 50 let,
- menopauza před 45. rokem věku,
- odstranění vaječníků před menopauzou,
- nedostatek pohybu,
- strava s nedostatkem vápníku a vitamínu D,
- kouření nebo užívání jiných forem tabáku,
- nadměrné pití alkoholu nebo kofeinu,
- užívání prednisonu nebo fenytoinu,
- anorexie,
- bulimie,
- cushingův syndrom,
- hyperparatyreóza,
- hypertyreóza,
- zánětlivá onemocnění, jako je revmatoidní artritida, lupus nebo Crohnova choroba.
Nejčastějším rizikovým faktorem osteopenie je ovšem stárnutí, neboť ve vyšším věku začíná tělo odbourávat kostní hmotu rychleji, než ji stačí vytvářet.
Léčba onemocnění
Cílem léčby osteopenie je zabránění tomu, aby nepřešla v osteoporózu. Ze začátku vám proto lékař pravděpodobně doporučí, abyste změnili své stravovací návyky a začali se častěji hýbat (riziko zlomenin je při tomto problému poměrně malé, takže se nemusíte bát, že byste si ublížili).
Po čase může být nutné užívat vhodné doplňky stravy s vápníkem nebo vitamínem D, pokud ho nebudete schopni získat přirozeně. Toho lze však docílit poměrně snadno, a to konzumací mléčných výrobků, jako jsou sýry, mléko a jogurty. Pomoci vám však mohou také některé druhy pomerančového džusu, chleba a obilovin, sušené fazole, brokolice, losos a špenát.
Co se týče vitamínu D, získat ho můžete především ze slunečních paprsků – pokud však budete chodit každý den na procházku v rámci dostatečného pohybu, nemusíte se obávat, že byste ho měli nedostatek. V případě, že vám bude i přes to naměřena nízká hladina tohoto nedílného vitamínu, raději se s lékařem poraďte o užívání doplňků stravy.
Cvičení při osteopenii
Pokud trpíte osteopenií a jste mladý dospělý člověk nebo žena před menopauzou, můžete posílit své kosti chůzí, skákáním nebo běháním, a to nejlépe po dobu 30 minut každý den nebo obden. Všechna tato cvičení zapojují vaši celkovou váhu, což znamená, že vám pomohou zpevnit kosti, a podpořit tak zdravou tvorbu kostní hmoty. S přibývajícím věkem byste poté měli klást důraz také na posilování svalů a rovnováhy – s tím vám dokáže pomoci zejména plavání nebo jízda na kole.
Zdroj: Healthline