Osteoporózu, neboli řídnutí kostí lze bez nadsázky nazvat plíživou epidemií. Kosti ztrácí svou pevnost a pružnost a stávají se snadno náchylné ke zlomeninám. Nemocí, která způsobuje úbytek vápníku, trpí asi pětina naší populace. Velká část o tom však vůbec neví. Podle statistik je přitom důvodem zlomeniny krčku stehenní kosti až v devadesáti procentech právě osteoporóza.
Hlavní příčiny
S přibývajícím věkem ubývá v těle kostní hmoty. Příčinou je nedostatečný příjem vápníku a nedostatek pohybu. Jaká je tedy vhodná prevence? Úprava jídelníčku a pravidelný pohyb. Správnou životosprávou lze řídnutí kostí výrazně zpomalit. Je třeba dbát na dostatečný přísun vápníku a také vitamínu D, který podporuje vstřebávání vápníku a dalších minerálů důležitých pro zdraví kostí. Denně by naše strava měla obsahovat 1000 a 1200 mg vápníku. Proto je důležité, aby v ní nechyběly mléčné výrobky. Ideální jsou jogurty a sýry bez tuku – ty obsahují více vápníku, než sýry tučné. Laktóza a kyselé prostředí zase zvyšují využitelnost vápníku. Dostatek vápníku je také v máku, květáku, brokolici, sušených meruňkách, vaječném žloutku, mandlích či ořechových jádrech, ať para, vlašských nebo lískových. Dobrým tipem jsou i sezamová a slunečnicová semínka nebo sardinky v oleji.
Doplňky stravy a pohyb
Pokud změna jídelníčku jako prevence osteoporózy nestačí, pak je na trhu velký výběr doplňků stravy. Při obnově kostí a chrupavek hraje důležitou roli také bór, hořčík, mangan, měď a zinek. Proto by i tyto prvky měly být obsaženy v dostatečné míře v naší stravě.
Při prevenci osteoporózy je podstatný pravidelný pohyb. Rozhodně však není nutné podávat vrcholné sportovní výkony. Stačí pravidelná procházka, jízda na kole, plavání nebo třeba Nordic Walking, tzv. severská chůze. Při té zapojíme do pohybu mnohem více svalů a zároveň odlehčíme bolavým kloubům. Takže vzhůru na výlet, spojený s příjemnou vycházkou!
A čemu se naopak vyhnout? Rozhodně kouření a nadměrné konzumaci alkoholu. Také se doporučuje omezit pití kávy.
Obrázek: pixabay