Spolehlivá léčba oteklých nohou podomácku: Pomohou i kompresní ponožky a hořčík

Fotografie: Depositphotos

Otoky nohou jsou běžným zdravotním problémem, který zvládnete vyřešit sami prostřednictvím drobných změn životního stylu.

Člověk může pociťovat otoky nohou z několika důvodů, od horkého počasí nebo těhotenství až po vážnější zdravotní stavy, jako je srdeční onemocnění nebo krevní sraženina. Léčba oteklých nohou závisí na základní příčině. Některá méně závažná onemocnění můžete léčit pomocí domácích prostředků, říká doktor Adam Hotchkiss.

Faktory životního stylu

Některé faktory životního stylu mohou vést dle serveru Healthline k otokům nohou. Mezi takové patří například:

  • sedavý způsob života,
  • nadváha,
  • špatně padnoucí boty,
  • strava s vysokým obsahem soli.

Pravidelné cvičení a udržování optimální tělesné hmotnosti může snížit riziko otoků nohou. Stejně tak nastavení vhodného jídelníčku, v němž eliminujete množství soli. Nezapomínejte, že sodík je přímo spojen se zadržováním tekutin v těle. Studie zjistila, že muži ve věku 60 let a více s vysokým příjmem sodíku ve stravě mají větší pravděpodobnost otoků nohou. Stejně tak pijte dostatečné množství čisté vody. Pokud není tělo hydratované, má tendenci zadržovat tekutiny.

Vysloužilá doktorka odhalila, jak snadno se můžete z pohodlí domova zbavit zadržované vody

Kompresní punčochy

Kompresní punčochy mohou být řešením otoků nohou pro lidi, kteří trpí žilní nedostatečností, jež nastává ve chvíli, kdy chlopně v žilách nejsou schopny správně transportovat krev zpět do srdce. Krev se tak začne hromadit v nohách a způsobuje otoky, jak uvádí Gregory Minnis.

odpočinek
Fotografie: Freepik

Zvyšte příjem hořčíku

Zadržování tekutin může být jedním z příznaků nedostatku hořčíku. Konzumace potravin s vysokým obsahem hořčíku nebo doplňků stravy s hořčíkem může pomoci zvýšit hladinu minerálu. Většina dospělých mužů potřebuje 410–420 mg hořčíku denně, u žen je potřeba asi 310–320 mg, jak doporučuje Katherine Marengo. Nejdříve se ovšem poraďte se svým lékařem. Mezi potraviny bohaté na hořčík patří:

  • mandle,
  • kešu ořechy,
  • špenát,
  • brambory,
  • hnědá rýže.

Mezi další možnosti, jak snížit otoky nohou, patří masáže, vodní lázeň s epsomskou solí, dostatečný pohyb, odpočinek se zvednutýma nohama nebo také zvýšený příjem draslíku. O příznacích nedostatku draslíku jsme již psali na ZdravémStravování.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]