Otoky nohou jsou nepříjemný problém, který může snadno narušit váš každodenní život. Pokud trápí i vás, co nejdříve se pokuste zjistit jejich příčinu.
Pokud vás trápí otoky nohou, možná se potýkáte s nebezpečným onemocněním, nebo například pouze jíte příliš mnoho soli. Ačkoli příčiny tohoto nepříjemného příznaku mohou být různé, není dobré je v žádném případě podceňovat. Právě některé změny životního stylu totiž mohou problém výrazně zmírnit a zahájení odborné léčby může být pro někoho dokonce záchranou života. Na pozoru by měli být dle lékařky Megan Soliman i ti, kteří užívají často léky.
Přebytek soli a dehydratace
Pravděpodobně tím nejčastějším faktorem, který přispívá ke vzniku otoků nohou, je nadměrná konzumace soli. Může totiž vést k zadržování tekutin, jak zmiňuje dietoložka Katherine Marengo, což se následně projeví „oplácaností“ a pocitem plnosti. Lékařka Danielle Hildreth pak varuje před nedostatečným příjmem tekutin, což je paradoxně další problém, který může k otokům přispívat. Tělo totiž v takovém případě „uchovává“ dosavadní tekutiny takovým způsobem, že je posílá do tukových zásob, což se může rovněž projevit nárůstem břišního tuku.
Na vině mohou být podle Healthline také poruchy lymfatického systému, jako je lymfedém. Jedná se o stav, při kterém dochází k abnormální akumulaci lymfy v tkáních, což může způsobit otoky v různých částech těla, včetně nohou. Nejčastěji k problému dochází v důsledku infekce nebo chirurgického zákroku, jenž ovlivnil lymfatický systém. Samotné poškození je poté nejlepší řešit s odborníkem, který vám poradí, jak postupovat dále a zůstat zdravý.
Krevní oběh upozorňuje na své potíže. Mezi příznaky patří i studené ruce a otoky
Zhoršená cirkulace krve či léky
Healthline dále uvádí, že otoky nohou mohou být také důsledkem zhoršené cirkulace krve, ke které dochází například při žilní nedostatečnosti. Krev v takovém případě nedokáže putovat zpět k srdci, což vede k hromadění tekutiny právě v této oblasti. Příznak mohou v tomto případě způsobovat také problémy s chlopněmi v žilách nebo zvýšený krevní tlak a cholesterol. O příčinách hypertenze jsme na ZdravémStravování již informovali.
K tvorbě otoků pak může dle Vincenta J. Tavelly přispívat i infekce v tkáních nohou, která vyvolává akumulaci tekutin v postižené oblasti. Na pozoru by měli být ale i lidé, kteří užívají silné léky. Právě ty mohou mít vedlejší účinky, jako je otok končetin. Nejčastěji k tomu dochází v důsledku retence tekutin nebo reakce těla na působení chemických sloučenin obsažených ve výrobku.