Rozpoznejte nemoci, které provází pocit hořkosti v ústech, a naučte se první pomoc, jež vám od jejich projevů významně uleví.
Pocítili jste někdy zničehonic hořkou pachuť v ústech? Nejčastěji se jedná o důsledek nedostatečné zubní hygieny (přemnožení bakterií nebo probíhající záněty), sucha v ústech, hormonálních poruch či pálení žáhy nebo reakci na antibiotika. Ovšem někdy jsou na vině i závažnější choroby. To, o kterou se jedná, dokážete sami poznat, když vysledujete, v jakou denní dobu se hořkost objevuje a jak dlouho přetrvává, respektive zda je dočasná, či trvalá, říká lékařka Deborah Weatherspoon.
Zaměřte se na dobu, kdy hořkost cítíte
Příčina charakteristické hořkosti v ústech může být triviální – špatná ústní hygiena, hormonální poruchy nebo nerovnováha (například v těhotenství), poranění nosu či úst – nebo může být vážnější. V takových případech je pociťovaná hořkost pouze jedním z prvotních příznaků, jimiž se vám snaží dát vaše tělo najevo, že něco není v pořádku. Jestliže začnete hledat její příčiny včas, můžete zabránit rozvoji nepříjemných (a často chronických) onemocnění.
Zatímco krátkodobá hořkost v ústech může souviset s aktuálním užíváním léků, které ovlivňují činnost jater a trávicího traktu, dlouhodobá může předznamenávat rozvoj žlučových kamenů, onkologické onemocnění, chronické onemocnění trávicího traktu, cholecystitidu (zánět žlučníku) či endokrinní onemocnění. Jestliže pociťujete hořkost v ústech po jídle, zaměřte se na stav svého žaludku, žlučníku i jater. Pokud vás sužuje během práce, poukazuje na oslabená játra. Je-li provázena zápachem, můžete se potýkat se zánětem dásní.
Onemocnění, jež provází hořká pachuť v ústech
Chcete-li mít o svých problémech jasno, je vždy nejlepší volbou návštěva lékaře, v tomto případě gastroenterologa (zabývá se onemocněním trávicího traktu). Sami nicméně můžete provést prvotní odhad. Hořkost v ústech nejčastěji provází chronickou gastritidu, chronickou cholecystitidu, chronickou pankreatitidu, biliární dyskinezi (poruchu žlučníku) nebo akutní otravu.
Jak si ulevit od projevů nemocí
Chronická gastritida
Chronický zánět žaludku je zprvu bezpříznakové onemocnění, které se později projevuje nevolností, hořkou pachutí v ústech a bolestmi břicha. Abyste si ulevili od jeho příznaků, smíchejte 2 polévkové lžíce namletého ovsa s 0,5 litrem vroucí vody a nechte vše alespoň 10 hodin odstát. Poté můžete nálev konzumovat. Nalijte si půl šálku přibližně 30 minut před jídlem.
Kúru dodržujte 20 dní, poté udělejte 10denní přestávku a zopakujte ji. Jestliže vám lékař diagnostikoval gastritidu s vysokou kyselostí, pijte 30–60 minut před jídlem bramborovou šťávu. Nejprve začněte na 250 mililitrech a množství postupně zvyšujte až na 750 mililitrů. Poté, co šťávu vypijete, byste si měli 30 minut odpočinout. Doba léčby je 10 dní.
Chronická cholecystitida
Sužuje vás chronický zánět žlučníku? Kromě hořké pachuti v ústech ho provází i nevolnost a jaterní kolika. Sami si můžete ulevit pitím nálevu z bylin. Do 250 mililitrů vroucí vody nasypte 1 polévkovou lžíci sušeného květu měsíčku lékařského a nechte 20 minut luhovat. Poté nálev sceďte a pijte ho 3x denně, ideálně před jídlem.
Chronická pankreatitida
Dlouhodobý zánět slinivky břišní se rozvíjí ve chvíli, kdy orgán nedokáže produkovat dostatek enzymů pro normální trávení. Chcete-li trochu otupit její projevy, smíchejte 1 polévkovou lžíci drcené pohanky se 120 gramy bílého jogurtu a nechte přes noc odstát. Polovinu „léku“ snězte ráno a druhou polovinu předtím, než půjdete spát. Kúru opakujte 2 týdny, poté ji na 10 dní vysaďte a následně opět opakujte.
Biliární dyskineze
Hořkost v ústech provází i biliární dyskinezi čili poruchu žlučníku. Při tomto onemocnění se žluč nesprávně vlévá do tenkého střeva. Dalšími průvodními znaky jsou bolest žaludku a nevolnost. Jestliže toužíte zmírnit její příznaky, smíchejte 2 polévkové lžíce máty ve 250 mililitrech vody. Vše vařte 30 minut a poté nechte zchladnout. Vychladlý nálev sceďte a v průběhu celého dne ho pijte po doušcích.
Zdroj: Healthline