Bobkový list se vyplatí přidávat nejen do polévek či k zelenině a masu. Příznivé je také vdechování jeho vůně. Stačí zapálit sušený bobkový list a počkat, až se místnost naplní vůní doutnajícího vavřínu.
Bobkové listy, které dobře známe z kuchyně, jsou sušené listy vavřínu, jenž roste mimo jiné v jižní Evropě a severní Africe. Stále častěji však lze bobkový list úspěšně pěstovat v květináči, protože není náročnou rostlinou. Má rád teplé, slunné stanoviště, chráněné před větrem. Pokud jde o zalévání – na jaře a v létě vavřín zalévejte mírně, na podzim méně často a v zimě rostlina prochází obdobím klidu. Vavřín vyžaduje vysokou vlhkost, proto se vyplatí ho často (i denně) kropit.
Vlastnosti bobkového listu
Kromě toho, že bobkové listy podporují trávení a zmírňují nadýmání, používají se také jako přírodní diuretikum a pomocník pro játra, říká lékařka Deborah Weatherspoon. Olej z této rostliny má vynikající antibakteriální a protiplísňové účinky, je užitečný v boji proti lupům a akné a zklidňuje zanícenou pokožku.
Používá se také ke zmírnění revmatických a artritických bolestí. Stojí za to vědět, že bobkové listy odpuzují škůdce, kteří často hnízdí v mouce, rýži a dalších produktech. Stačí jednoduše vložit několik listů do nádoby s těmito potravinami. Proč ale používat bobkové listy jako vonné tyčinky?
Bobkový list jako kadidlo
Vezměte sušený bobkový list nebo rovnou několik lístečků, vložte je do nehořlavé nádoby a zapalte je – bobkový list se bude chovat jako vonná tyčinka – plamen rychle zhasne a z doutnajícího listu bude vycházet aromatický kouř. Po několika minutách naplní celou místnost vůně vavřínu. Snažte se vdechovat výpary z dýmu. Tato inhalace má několik významných výhod.
S čím vavřín pomáhá?
Proč vdechovat vůni hořícího bobkového listu? Existují především tři důležité důvody. Bobkový list v sobě ukrývá silici, která obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek, včetně linaloolu a eugenolu. Vůně bobkového listu:
Snižuje stres a uklidňuje
Tyto vlastnosti jsou způsobeny hlavně přítomností výše zmíněných sloučenin: linaloolu a eugenolu, což jsou dvě aromatické látky, které dokážou už v malém množství snižovat napětí, stres a úzkost.
Čistí dýchací cesty
Aromatické sloučeniny obsažené v bobkovém listu pomáhají čistit sekrety horních cest dýchacích. Pomáhají také při onemocněních, jako je astma, dýchací potíže způsobené alergiemi a nachlazení. Kromě toho má již zmíněný eugenol silné protizánětlivé a antibakteriální účinky.
Pokud nemáte rádi pálení bobkových listů a pobyt v zakouřené místnosti, existuje ještě jeden způsob, jak využít léčivé účinky vavřínových silic: zalijte velké množství bobkových listů horkou (ne vařící) vodou – stoupající pára bude obsahovat blahodárné silice.
Pomáhá kardiovaskulárnímu zdraví
Listy vavřínu jsou bohaté na kyselinu kávovou, což je přírodní organická sloučenina, která pomáhá posilovat a podporovat stěny srdečních kapilár. Kyselina kávová napomáhá také s odstraněním cholesterolu v lipoproteinech o nízké hustotě. Pokud nechcete bobkový list vdechovat, stejných účinků prospěšných pro vaše zdraví dosáhnete jeho přidáním do jídla.
Další benefity bobkového listu
Někteří tvrdí, že bobkový list má magické vlastnosti. Vložen do kapes plní všechny touhy a umístěn pod polštář přináší prorocké sny. Používá se k očistě domů v podobě kouře, odvrací zlá přání a chrání před zásahem blesku. Skeptičtí lidé mohou brát magické vlastnosti bobkového listu s rezervou. Přesto stojí za to se o ní dozvědět a využít jeho léčivých vlastností. Jaké jsou další účinky bobkového listu?
Bobkové listy obsahují silné protizánětlivé látky a mají vlastnosti zmírňující bolest, proto se doporučuje potírat bolavé klouby esenciálním olejem z bobkových listů, aby se snížila bolest a napětí. Mletý bobkový list s mlékem se používá k léčbě močových infekcí. Bylo také prokázáno, že snižuje celkovou hladinu glukózy. Bobkový list s jojobovým olejem působí skvěle na pokožku hlavy a proti lupům. V neposlední řadě je třeba uvést, že podporuje trávení a urychluje metabolismus.
Zdroj: Healthline