
Tragická smrt Aničky Slováčkové zasáhla naprosto celé Česko. Celý proces přijetí onemocnění a přípravy na to nejhorší jí měla usnadnit paliativní péče.
Odchod Aničky Slováčkové na onen svět se dotkl takřka celé České republiky. Bojovnice se prala s rakovinným onemocněním již podruhé, ale bohužel jeho následkům v neděli 6. dubna podlehla. Počínaje diagnózou jí však měla pomoci tzv. paliativní léčba, o které zpočátku sama nic nevěděla. Jde nicméně o užitečné řešení pro získání času navíc a řada občanů stále neví, jak vlastně tato metoda pomáhá.
Anička přiznala, že paliativní léčbu nejprve nechápala
Sama Anička přiznala, že když zahájila paliativní léčbu, vůbec nevěděla, co to ve skutečnosti znamená. V podcastu Bellis Pink Talks se svěřila, že když jí lékařka vysvětlovala, o co jde, vlastně jí v tu chvíli nerozuměla. „Jen jsem si pamatovala, že mám léčbu do konce života, ale já jsem si říkala: ‚To mi budou dávat do osmdesáti chemoterapii?‘ Takže jsem k tomu takhle přistupovala půl roku. Vůbec jsem si nedokázala představit časový pojem té nemoci.“
Až když Anička přišla s tím, že by nejraději přestala chodit na chemoterapie, ji lékařka odkázala do centra paliativní péče, kde jí podrobně vysvětlili, že v takovém případě by měla před sebou maximálně pár měsíců života. Jak Anička uvedla, paradoxně jí tato děsivá informace pomohla, protože se přestala utápět v představách toho, jak mizerný život má před sebou. A co tedy všechno paliativní péče vlastně zahrnuje?
Poslední fotografie Aničky Slováčkové: Její dojemný vzkaz inspiruje všechny fanoušky
Paliativní péče může pomoci nejen při rakovině
Nejde jen o paliativní chemoterapie, které Anička podstupovala. Cílem této podpůrné péče je zlepšení kvality života pacientů, kteří trpí vážným, často nevyléčitelným onemocněním, jak vysvětluje Healthline. Ti se totiž často potýkají nejen s fyzickými příznaky nemoci, ale také s velkou psychickou zátěží. A paliativní péče se zaměřuje na obojí. Pomáhá zmírnit úzkost, bolesti a nevolnosti, nabízí psychickou, sociální a duchovní podporu pacientovi, ale i jeho blízkým.
S paliativní léčbou mohou pacienti začít kdykoli po diagnóze onemocnění. Specialisté obvykle připraví plán péče na míru každému pacientovi podle jeho individuálních potřeb. Je třeba však brát na vědomí fakt, že paliativní péče nedokáže rakovinu ani jiné vážné stavy vyléčit. Snaží se projevy nemoci zmírnit a prodloužit pacientovi život.
Benefitem paliativní péče je rovněž skutečnost, že se zaměřuje v průběhu nemoci i po úmrtí pacienta na rodinu a blízké. Ti jsou posléze schopni lépe vstřebat byť zdrcující ztrátu a jít životem dále. Paliativní péče může pomoci také po stránce sociální, jako je vyřizování různých dávek apod. Aničce nejspíše tato péče umožnila zůstat trochu déle na živu, a především si splnit některé z jejích snů, jako například cestu do vánočního NewYorku. Na Zdravém Stravování jsme také psali, jaké bývají příznaky rakoviny plic.