Kdo by neznal pampelišku. Venku začíná růst s nástupem jara, krásně ozdobí trávník i hlavy malých slečen v podobě věnečků. Tato rostlinka, jež mnozí zahrádkáři považují za plevel má spoustu zdravotních benefitů, rozhodně se nehodí pouze na výrobu pampeliškového sirupu či medu. Její využití je mnohem pestřejší.
Růst začíná od počátku dubna a její sezóna končí v září. Obejde se bez lidské péče a vyskytuje se téměř všude. Však ona matka příroda moc dobře ví, co dělá. Bohužel drtivá většina lidí považuje pampelišky za pouhý plevel. Možná dnešním článkem změníme váš pohled i názor na tuto rostlinku.
Květ pampelišky
- Příznivě ovlivňuje dýchací cesty
- Posiluje obranyschopnost organismu
- Upravuje krevní tlak
- Zklidňuje kašel
- Obsahuje hodně vitamínu C
- Hodí se pro přípravu čaje, medu, sirupu, smoothie
Listy pampelišky
- Obsahují draslík, křemík, vápník
- Nachází se v nich vitamíny: A, B, C, D
- Mají 2x vyšší obsah železa než špenát
- Hodí se pro přípravu salátů
Kořen pampelišky
- Snižuje škodlivý cholesterol
- Podporuje dobré trávení
- Podporuje redukci žluči
- Má detoxikační vlastnosti
- Čistí ledviny a játra
- Zbavuje organismus toxinů z alkoholu a cigaret
Obezřetní však musíte být v době těhotenství a kojení. V těhotenství mají bylinky i jiné zdravé potraviny a doplňky na tělo nastávající matky i plod různý vliv. Porada s lékařem je vždy na místě. V době kojení existuje riziko zhořknutí mateřského mléka.
Co vše lze z pampelišek připravit?
Mimo medu, čaje, sirupu, smoothie, salátu lze pampelišku použít i pro potěšení chuťových pohárků a připravit z nich dezert, pampeliškový likér, pampeliškovou kávu.
RECEPT
Pampelišková káva – kořeny pampelišky zbavte nečistot/umyjte je. Kořen pak nakrájejte na malé kousky a ty vyskládané na plechu usušte v troubě na 200 stupňů. Po usušení by měl být kořen tvrdý, hnědý a snadno lámavý. Ten pak namelte a připravte stejně, jako klasickou kávu. Zalijte zkrátka vroucí vodou.
Obrázek: pixabay