Pankreatické cysty je třeba odhalit co nejrychleji. Mezi příznaky patří i bolesti břicha a nevolnost

Fotografie: Depositphotos

Pankreatické cysty může být často náročné diagnostikovat. Postihují slinivku břišní a po čase mohou vést k nepříjemným příznakům.

Pankreatické cysty označují kapsy naplněné tekutinou, které se tvoří buď na povrchu slinivky, nebo uvnitř tohoto orgánu. V mnoha případech je jejich diagnostika téměř nemožná, protože mají minimální příznaky, a jak uvádí lékařka Alana Biggers, typicky bývají odhaleny náhodou při provádění různých testů, jako je CT sken. U některých pacientů ovšem mohou ovlivnit trávicí trakt a způsobit značné potíže, a to zejména co se týká pocitu plnosti nebo silné bolesti břicha.

Pankreatické cysty a jejich příznaky

Nejčastěji se na slinivce nachází tzv. pankreatické pseudocysty, jež se liší od pravých cyst, vysvětluje Heathline. Jsou důsledkem pankreatitidy nebo poranění břicha v důsledku nárazu. Ve většině případů nejsou rakovinné a způsobují minimální příznaky, ovšem někteří pacienti kvůli nim mohou začít pociťovat značné nepohodlí. To platí zejména u těch, kteří mají slabší imunitní systém a jsou náchylnější vůči zažívacím potížím. Vzácně tedy mohou tyto nepříjemnosti přispívat k následujícím symptomům:

  • přetrvávající bolesti břicha,
  • pocit hmoty v horní části břicha,
  • zvracení nebo nevolnost.

Gangliové cysty je možné vyléčit z pohodlí domova. Pomohou i teplé obklady a omezení intenzivních pohybů

Pokud vás kromě těchto příznaků trápí i horečka, měli byste okamžitě kontaktovat svého lékaře, protože by se mohlo jednat o varování před infekcí těchto útvarů na slinivce břišní. Mezi další komplikace poté patří i prasknutí cysty, kdy uvolněná tekutina způsobí masivní vnitřní krvácení a infekci. Tyto problémy vyžadují okamžitou pomoc a kromě výše uvedených příznaků mohou dle studií vést ke ztrátě vědomí, zvracení krve a zrychlenému srdečnímu tepu.

Infarkt, trombóza
Fotografie: Freepik

Rizikové faktory a příčiny

Ačkoli hlavní příčina pankreatických cyst není doposud známa, přispívá k ní hned několik rizikových faktorů. Typicky se jedná podle doktorky Biggers o Von Hippel-Lindauovu nemoc, pankreatitidu, žlučové kameny, poranění břicha nebo nadměrné užívání alkoholu. Pokud tyto problémy trápí i vás, buďte na pozoru a nechte si častěji provádět vyšetření. Na Zdravém Stravování jsme také psali o možné léčbě gangliových cyst a jak je rozpoznat.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]