V těle mnoha lidí se vyskytuje parazit, který může mít výrazný vliv na vaše zdraví. Bohužel však vyvolává příznaky, které mnozí zaměňují za jiné problémy.
Ačkoliv si to mnoho lidí neuvědomuje, v těle i na obličeji každého člověka se vyskytují miliony drobných organismů, které však lidské oko nevidí. Někteří z těchto mikroskopických tvorů nepředstavují žádné riziko, zatímco jiní mohou vyvolávat značné obavy – podle odborníků jsou často dokonce tak znepokojující, že by bylo lepší, kdyby o jejich existenci lidé nevěděli, říká doktorka Deborah Weatherspoon.
Lidská cysticerkóza
Jedním z takových tvorů je lidská cysticerkóza (Demodex folliculorum), drobný parazit, který se živí lidskými vlasovými folikuly. Je dlouhý pouze 1/3 milimetru a nejčastěji se vyskytuje na obočí, řasách a dalších ochlupených částech lidského těla – mají však schopnost tyto oblasti opustit a pohybovat se kdekoliv po kůži těla, což dělají obvykle v noci. Mnozí lidé si však neuvědomují, že jejich hromadění může mít závažné dopady na vaše zdraví.
Příznaky onemocnění
O těchto parazitech je známo, že nepředstavují pro člověka hrozbu, pokud se nehromadí ve velkém množství. V opačném případě mohou způsobit podráždění kůže a onemocnění, jako je růžovka, zánět očních víček a folikulitida, a to zejména u lidí se slabým a nestabilním imunitním systémem. Dále patří mezi příznaky problému následující:
- zarudnutí
- deskvamace
- pupínky
- svědění
- papuly a pustuly podobné akné
Rozdělení vyrážek na bezpečné a potenciálně fatální: I pátou nemoci stačí léčit klidem a pitným režimem
Je ovšem nutné poznamenat, že většina lidí, u kterých dojde k přemnožení parazitů, trpí těmito příznaky jen zřídka – naopak s nimi žije bez jakýchkoli příznaků až do vysokého věku.
Prevence lidské dermatofytózy
Aby se člověk ochránil před přemnožením parazitů, je důležité dbát na osobní hygienu. Je známo, že se nejčastěji přenáší prachem, přímým kontaktem s nakaženou osobou, používáním stejných kosmetických pomůcek, ručníků a oblečení. Prevence proto spočívá v udržování pokožky a oblečení v čistotě a jejím čištění od černých teček dezinfekčními tekutinami a peelingy. Pokud již došlo k rozvoji příznaků, lze je léčit pomocí mastí, krémů a přípravků s protizánětlivými účinky. Někteří lékaři doporučují také peruánský balzám, lihové roztoky pyrogallolu a naftolu.
Zdroj: Healthline