Parkinsonova choroba: Příznaky je možné rozpoznat včas. Projevuje se zejména šesti hlavními, které je dobré znát

Fotografie: Depositphotos

V průběhu Parkinsonovy nemoci dochází k dysfunkci extrapyramidového systému, což vede k charakteristickým příznakům.

Parkinsonova choroba je degenerativní onemocnění mozku. U výše zmíněného nemocného orgánu dochází k úbytku nervových buněk černé hmoty, která se nachází ve středním mozku mozkového kmene. Prevalence Parkinsonovy choroby v obecné populaci je přibližně 0,15 % a u osob starších 70 let se zvyšuje desetinásobně. Nicméně jsou známy případy parkinsonismu u osob před 40. rokem věku. Muži jsou postiženi častěji než ženy, říká lékař Seunggu Han.

Příčiny vzniku nemoci

Konkrétní příčina tohoto stavu nebyla dosud stanovena. Lze však předpokládat, že důležité jsou nejen genetické predispozice, ale i vnější faktory. Ty jsou obsaženy ve vzduchu i v potravinách a dostávají se do těla prostřednictvím infekcí a nemocí. Lékaři dosud nezjistili, proč černé nervové buňky začínají v určité fázi života atrofovat.

Biochemické studie zjistily souvislost mezi stárnutím a Parkinsonovou chorobou. U starších lidí se vyskytuje méně dopaminu. Hojně se diskutuje také o úloze genetických faktorů při vzniku onemocnění. V roce 1992 byla provedena studie, která prokázala, že dědičnost onemocnění je po otci.

Průběh Parkinsonovy nemoci závisí na konkrétním případu. Změny způsobené atrofií buněk černé hmoty mozkového kmene se neprojevují vždy stejným způsobem. Hodně záleží také na zdravotních problémech konkrétního pacienta. Proto ne každý, kdo trpí touto nemocí, s ní má stejné zkušenosti.

6 hlavních příznaků

Parkinsonova choroba výrazně snižuje kvalitu života pacientů. Včasné rozpoznání nemoci umožňuje zpomalit její progresi, a oddálit tak výskyt drastických příznaků, které brání každodennímu fungování. Zpočátku nemoc vyvolává netypické příznaky, mezi něž patří: zácpa, poruchy spánku, poruchy nálady, slabost nebo ztráta čichu a deprese. Tyto příznaky se často označují jako „předzvěst“ nemoci a mohou předcházet nástupu typických příznaků nemoci až o několik let.

Vzhledem k mnoha dalším příčinám onemocnění, které mohou způsobovat podobné příznaky, je velmi vzácné, aby bylo onemocnění diagnostikováno v této době. Mezi první příznaky Parkinsonovy nemoci patří:

Třes

Obvykle začíná v některé končetině, často v ruce nebo prstech. Můžete si všimnout pohybu palce a ukazováčku tam a zpět. Charakteristickým znakem Parkinsonovy nemoci je třes rukou, když jsou uvolněné (v klidu).

Zpomalenost

Parkinsonova choroba může časem snížit vaši schopnost chůze a zpomalit váš pohyb, takže i jednoduché úkony se vám budou zdát obtížné a časově náročné. Vaše chůze se může začít zkracovat nebo se vám může zdát obtížnější vstát ze židle. Při snaze o chůzi můžete také začít tahat nohy.

Ztuhlost svalů

Nadměrná svalová ztuhlost výrazně omezuje pohyb pacienta a je často spojena s bolestí. Ztuhlost obličejových svalů způsobuje, že obličej získává charakteristický výraz podobný masce. Při fyzikálním vyšetření je zaznamenán příznak, že se pacient pokusí o pasivní flexi horní končetiny v loketním kloubu, opakovaně se objevuje a mizí ztuhlost.

Potíže s udržením rovnováhy

Tyto příznaky pacientům ještě více ztěžují pohyb. Při chůzi pacienti dělají malé kroky a neudržují rovnováhu balancováním rukou, což zvyšuje riziko pádu a následného zranění.

Fotografie: Freepik

Ztráta automatičnosti pohybů

Lidé s Parkinsonovou chorobou mohou mít sníženou schopnost provádět „nevědomé“ nebo „automatické“ pohyby, jako je otevírání/zavírání víček, úsměv nebo pohyb rukou při chůzi.

Změny v řeči a psaní

V důsledku Parkinsonovy nemoci můžete mít problémy s řečí. Je pravděpodobné, že začnete mluvit tišeji, rychleji, budete trochu zadrhávat ve slovech nebo budete přirozeně váhat, než promluvíte. Může se vám zdát, že je obtížnější něco napsat a/nebo že vaše písmo je psáno drobným písmem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]