Jestliže vás při chůzi trápí ostrá bodavá bolest v patě a připadáte si jako malá mořská víla, když se proměnila v člověka, tak můžete mít problém s patní ostruhou.
Pod pojmem patní ostruha si představte kostní výrůstek v oblasti patní kosti. Jedná se totiž o onemocnění úponů vazů a svalů, které se zde nacházejí. Většinou k tomu dochází v důsledku opakované a dlouhodobé zátěže nohy, úrazu, na vině ale může být i nevhodně zvolená obuv na nošení. Problém se netýká jen starší generace, na bolest při došlápnutí si stěžují i mnozí mladí lidé, říká lékař Gregory Minnis.
Jak vzniká patní ostruha
Když je vazivový aparát v oblasti úponů na patní kosti pravidelně přetěžován, tkán přestává být dostatečně zásobována kyslíkem a živinami, omezen je i odvod odpadních látek z této oblasti. To má za následek vznik ischemického zánětu, tzv. zánětu chodidlové povázky. Protože se organismus snaží s problémem vyrovnat po svém, vytváří se v místě zánětu v procesu kalcifikace kostěný výběžek – patní ostruha.
Jaké jsou příznaky patní ostruhy
Typická je pro patní ostruhu bolest při došlapu, zátěži i na dotek. Bolest přitom vystřeluje do celého chodidla. Místo může být zarudlé a mírně oteklé. Ne vždy, když se objeví tyto příznaky, se jedná o vytvořenou patní ostruhu. Projevuje se takto i artróza nebo osteoporóza. Je proto vhodné vyhledat lékaře, který provede diagnostiku pomocí ultrazvuku nebo rentgenu.
Cvičení pro protažení svalů na nohou
Při dlouhodobé zátěži svalů na nohách je zapotřebí jim dát odpočinout protahováním. Následující cvičení může být vhodné pro předcházení vzniku patní ostruhy.
- Cvičení s lahví vody: PET láhev naplníte vodou, uzavřete a položíte je na podlahu. Na PET láhev položíte nohu a začnete ji pomocí chodidla valit sem a tam.
- Cvičení s ručníkem: Pro tento cvik potřebujete obyčejný ručník. Posadíte se na židli, ručník omotáte okolo chodidla a nohu vytáhnete nahoru vodorovně s podlahou. V pozici vydržte asi 20 sekund.
Zdroj: Healthline