Microgreens je možnost, jak mít neustále po ruce minisalát či mizeleninu s velkým množstvím zdraví prospěšných živin. Jedná se o výhonky vypěstované rostlinky ze semínek kořenové, košťálové nebo listové zeleniny. Tyto mini výpěstky obsahují mnohonásobně více živin než dospělé rostlinky.
V okamžiku proměny semínka na novou rostlinku se z výhonků stává obrovská zásobárna minerálů, vitamínů, enzymů, bílkovin, které rostlina potřebuje pro svůj růst. A právě tyto živiny můžete vy využít ve svůj prospěch.
Jak microgreens prospívají zdraví?
-
Posilují imunitní systém
-
Mají detoxikační schopnost – čistí krev a cévy
-
Mají silný antioxidační účinek – prevence rakoviny a dalších chorob
-
Podporují zdravé trávení
-
Udržují stabilní hladinu krevního cukru
-
V zimě nahradí úbytek vitamínů z čerstvého ovoce a zeleniny
Dodají tělu neuvěřitelné množství živin. Vitamínů a minerálů:
-
Draslík
-
Železo
-
Zinek
-
Hořčík
-
Měď
-
Vitamin C
-
Vitamin E
-
A další…
Jak microgreens pěstovat
Buď si můžete koupit sadu na pěstování, která již obsahuje vše potřebné: nádoby, substrát, semínka. Sady jsou různé. Seženete levnější i velmi drahé a důmyslné zařízení, takže se vaše kuchyně může proměnit v malou zahrádku. Existují i vertikální sestavy, které nezabírají hodně místa.
Na domácí menší pěstování vám bude stačit plastová krabička, třeba od jahod či rajčat a vlhký/výživný substrát. Použít můžete i plastový kelímek od kávy. Do dna krabičky uděláte dírky a dospodu umístíte nějaký tácek, aby měla kudy odtékat přebytková voda.
Na internetu i v obchodech lze sehnat již hotové pláty, které vypadají jako buničina, která nahradí běžný substrát a obsahuje již potřebné živiny pro rostlinky, pláty nastříháte na potřebnou velikost a zalijete vodou, umístíte semínka.
Výběr klíčků je neomezený: rukola, řeřicha, ředkvička, červená řepa, fazole, brokolice, hrách, ale i různé bylinky, jako je bazalka…
Vysévat můžete semínka hustě – jelikož se rostlinky v podstatě nedožijí stádia, kdy by potřebovaly více prostoru k růstu.
Nádobu se semínky umístěte na teplý a slunečný parapet a udržujte vlhkost. Přikrýt můžete fólií nebo skleněnou pokličkou s dírkou.
Sklízet můžete přibližně za 3 až 14 dnů, každá rostlinka vyžaduje jinou dobu klíčení.
Jak výhonky použít?
Výhonky si můžete posypat domácí kváskový chléb, přidat do salátů, posypat jimi brambory nebo jinou přílohu. Konzumují se syrové, tepelná úprava by zbytečně zničila obsažené živiny. Díky tomuto pěstování můžete mít celoročně po ruce bohatý zdroj živin.
Úvodní Fotografie: Freepik