Strečink přispěje ke zlepšení pohybu, protažení i uvolnění svalů, prohloubení dýchání, a nakonec i k lepší náladě. Zkuste tyto snadné cviky.
Každodenní pohyb je nesmírně důležitý pro zdraví člověka. Přitom je zapotřebí druh pohybu přizpůsobit věku, zdravotnímu stavu a celkové kondici každého jednotlivce, říká doktor Gregory Minnis. A nestačí jen jeden typ pohybu. Flexibilita je velmi důležitá. Kdo už nezvládá běhat, může chodit plavat a kombinovat to s procházkami. Kdo hraje aktivně míčové hry, může je kombinovat se strečinkem. Ten nemůže uškodit nikomu a provádět se dá téměř v každém věku i kondici.
Jen pět minut protahování denně
Nestačí mít jen silné svaly a odolné klouby, ale také to všechno musí být dostatečně protažené a pružné. Strečink přispívá nejen k lepším sportovním výkonům, ale i k pohybu při každodenních úkolech. Po strečinku vám nebude hrozit svalové ztuhnutí, jež provází zejména osoby, které pohybu úspěšně unikají. Třeba ti, co vysedávají celé dny u počítače. Anebo osoby ve vyšším seniorském věku. Strečink mohou provádět i těhotné ženy, jak jsme na webu ZdravéStravování psali v minulosti.
Protahovací cviky jsou chytře rozděleny tak, abyste za uvedený čas dokázali účinně protáhnout celé tělo. Některé z nich, ty nejvhodnější pro domácí cvičení, si zde popíšeme. Začínejte třeba jen se třemi opakováními u každého cviku a postupně počet úkonů zvyšujte. U protahování, které je jednostranné, nezapomínejte na cvičení i na opačnou stranu. V každé poloze, do níž se dostanete po první fázi cviku, zkuste setrvat 30 vteřin a polohu prodýchejte.
Celý život se snažíte zhubnout úplně špatně. Lékaři prozradili nejsnadnější metody podle typu břišního tuku
Protahování běžce
Tento strečinkový cvik je určen pro tyto skupiny svalů: zadní stehenní svaly, ohybače kyčlí, lýtka, dolní část zad. Možná vám to bude znít podivně, ale stažené zadní stehenní svaly mohou být jednou z příčin bolesti dolní oblasti zad, připomíná terapeutka Peggy Pletcher. Při cvičení nepotřebujete žádné pomůcky.
Základní pozice: poklek na levé koleno, pravá noha v protažení dopředu.
- První fáze protahovacího pohybu: dosed na levou patu, přičemž jde tělo do mírného předklonu a ruce volně k podložce; pravá noha opřená o patu se propne.
- Druhá fáze protahovacího pohybu: ruce v bok, pravé koleno se pokrčí, levá noha jde do propnutí (opírá se o koleno a o špičku).
Předklon s napnutými koleny
Tento cvik působí na protažení skupiny zadních i předních svalů stehenních i svalů zádových. Cvičí se bez pomůcek.
Základní pozice: ve stoje, oddálení rovnoběžných chodidel asi na vzdálenost 20 cm.
- První fáze: předklon s napnutými koleny, dlaně se přitom sunou dolů po přední části nohou až na zem.
- Druhá fáze: zpětný pohyb, ruce opět sunete (tentokrát nahoru) po přední části dolních končetin.
Protažení celého těla
Cvik je určen skoro pro každého, zejména však pro lidi pracující u počítače a pro ty, co mají jen minimum dalšího pohybu.
Základní pozice: postavte se s chodidly na šířku boků, špičky směřují vpřed.
- První fáze: ruce za záda, v oblasti hýždí si propleťte prsty; s rovnými zády se předkloňte, váhu přenášejte na paty, dokud neucítíte protažení zadní části nohou; sepnuté ruce by se vám měly automaticky zvedat vzhůru.
- Druhá fáze: zpětný pohyb do stoje.
Polorotační protažení zádových svalů
Tento cvik je nejen protahovací, ale též uvolňovací. Může pomoci při bolesti zad a zvýšit pohyblivost. Kdo má problémy s ploténkami nebo páteří celkově, cvik vynechá, upozorňuje certifikovaná instruktorka jógy Courtney Sullivan.
Základní pozice: sed, levá noha skrčená jako při tureckém sedu, pravé chodidlo opřené o podložku za levým stehnem.
- První fáze: levou napnutou ruku zapřete o pravé stehno jako páku a vzpřímený trup otáčíte doprava (pomalým tahem, kam až to jde); pravá ruka se opírá vpravo za zády o podložku.
- Druhá fáze: návrat do základní pozice; cvik vystřídejte i na druhou stranu, což znamená, že nohy budou opačně.
Strečink by se měl provádět vždy až po fyzické aktivitě, a nikoliv před ní. Protahování před sportovním výkonem nebo cvičením není přínosné, říká odborník na tělesnou terapii Gregory Minnis.