Už se vám patrně někdy stalo, že vám po návštěvě zůstala doma otevřená a nedopitá láhev vína. Víno při otevření láhve přichází do kontaktu se vzduchem, a tak začíná proces oxidace. Dekantování či provzdušnění může na začátku vínu prospět. Díky tomu se rozvine jeho chuť. Ale dlouhodobý kontakt se vzduchem víno znehodnocuje.
Otevřená láhev vydrží s ohledem na druh 3 až 5 dnů, šumivá vína vydrží kratší dobu (1 až 3 dny). Krátkou dobu vydrží také vína ovocná, často ztrácejí svou chuť již několik hodin po otevření láhve. Ovšem dolihovaná vína mohou vydržet i několik měsíců. Pokud vám tedy zbude dost vína po jeho otevření v láhvi, je škoda jej vylít. Přinášíme vám tipy, jak ho zužitkovat.
5 tipů, co s otevřenou láhví vína
- Pokud je v láhvi nedopitá polovina, přelijte víno do menší sklenice na šroubovací uzávěr a umístěte v lednici. Ačkoliv se běžně víno v lednici neukládá. U otevřené láhve je tomu jinak. Čím menší láhev – tím méně vzduchu, což je pro víno lepší a nedochází k jeho znehodnocování. Tato varianta se vyplatí, pokud víte, že víno do maximálně 5 dnů vypijete.
- Zbytek lahodného moku můžete rozlít do formiček na led a použít ho v budoucnu na vaření, případně do různých drinků.
- Použijte víno k podlévání masa. Existuje spousta skvělých receptů, kde se maso podlévá vínem. Ať už červeným, bílým či růžovým. Drůbeží na víně, jehněčí na víně, hovězí guláš na víně a další.
- Použijte zbytek moku do buchty či bábovky. Pokud jste ještě nikdy nezkoušeli, nyní máte příležitost. Ideální je víno červené, ale použít se dá i jiné. Na internetu najdete určitě spoustu skvělých receptů na pečené dezerty, kde je důležitou ingrediencí právě víno.
- Zůstatek vína nemusíte vylévat ani dopíjet násilím. Existuje totiž chytrá vakuová pumpa, díky které si víno vychutnáte ve skvělé kvalitě i za několik dní při další příležitosti. Pomocí pumpy z láhve odčerpáte vzduch a zabráníte tak jeho oxidaci.
Obrázek: pixabay.com