Žaludeční vředy patří mezi choroby postihující západní svět, protože souvisí především se špatnými stravovacími návyky, nezdravým životním stylem a přemírou stresu.
Dalšími problematickými faktory vzniku vředů jsou nadužívání různých druhů léků, konzumace alkoholu, kouření nebo infekce bakteriemi Helicobacter pylori. Přestože existuje řada farmakologických přípravků, nejdůležitější je změna životního stylu a jídelníčku, dále si můžete pomoci řadou přírodních prostředků. Které to jsou?
Pískavice řecké seno
Jedna z nejstarší kulturních rostlin se pěstuje ve Středomoří a používá se jako koření, bývá součástí směsí na trávení i hubnutí, protože posiluje trávení a pomáhá vyrovnávat hladinu cukru v krvi a zlepšuje látkovou výměnu.
Pískavice chrání sliznici trávicího systému, ale má i protizánětlivé účinky a je účinná při léčbě žaludečních vředů. Vhodné je pití čaje z pískavice řecké seno, do vařící vody přidejte lžičku semen a nechte 5 minut povařit, pijte dvakrát denně.
Lněné semínko
Dalším skvělým pomocníkem při žaludečních vředech je lněné semínko. K ochraně žaludeční sliznice pomáhá jíst menší porci lněné kaše mezi hlavními jídly. Lněné semínko navíc pomůže vyčistit trávicí trakt od toxinů a zbytků jídla, které ulpívají na sliznici.
Připravte si sklenicí vroucí vody, přidejte lžičku mletého lněného semínka, přikryjte víčkem a nechte louhovat přes noc. Ráno vypijte směs před snídaní, aby byla žaludeční sliznice chráněná před působením kyseliny chlorovodíkové.
Zelí a zelná šťáva
Zelí patří mezi odvěké prostředky pro léčbu vředů, protože stimuluje střevní buňky k vylučování hlenu, který chrání před působením kyselin. Na sklenici čerstvé zelné šťávy použijte odšťavňovač a budete potřebovat asi 2kilogramovou hlávku zelí, vhodné je přidat také celer, i ten má protivředové účinky. Vypijte nápoj před snídaní.
Dbejte na správný jídelníček
Léčba žaludečních vředů musí stát především na změně životního stylu a příklonu ke zdravému jídelníčku. Ze stravy je nutné vyloučit vše, co dráždí žaludeční sliznici, především:
- alkohol,
- tabák,
- kávu,
- sladké sycené nápoje,
- kořeněná a pálivá jídla.
Při léčbě vředů je vhodné omezit konzumaci:
- tučných a mastných potravin a mas,
- smažených jídel,
- průmyslově zpracovaných výrokům,
- syrové zeleniny a ovoce.
Vhodné je zařadit do jídelníčku naopak velké množství stravitelnější vařené nebo tepelně upravené zeleniny a ovoce, přidejte čerstvé zeleninové nebo ovocné šťávy a neopomeňte zvýšit příjem probiotických výrobků, jako jsou jogurt, kefír a kyška.