Pistácie a jejich vliv na zdraví je stále rozebíranějším tématem, které zajímá především příznivce zdravého životního stylu. Jen málokdo by neznal pastelově zelenou pistáciovou zmrzlinu, kterou si s chutí dopřáváme v horkých měsících. Čemu ale drtivá většina lidí nevěnuje tolik pozornosti, jsou malé pistáciové oříšky, které jsou proslulé svým vysokým obsahem multiminerálních látek a vitamínů. Pistácie a jejich vliv na zdraví je téma, které zaujalo i nás a stalo se tak impulsem pro vytvoření dnešního článku. Chcete-li se o těchto polorozpukaných oříšcích dozvědět něco více, pak si nenechte ujít následující řádky!
Zelené oříšky a jejich původ
Pistácie jsou původem z oblasti Centrální Asie a Středního východu a jedná se o plody deset metrů vysokého a třicet metrů širokého keře. Pistácie jsou pěstovány i v jihovýchodní Asii a ve Středomoří, kam se původně dostaly již ve středověku. Keře pistácie plně plodí až po pěti až osmi letech.
Obsah pistáciových oříšků
Pistácie obsahují 55% olejů, 20% bílkovin a 15% cukrů, díky čemuž se řadí mezi cenné potraviny (nelze se tak proto divit jejich vysoké pořizovací ceně). Dále jsou proslulé obsahem minerálů, zdravých tuků, proteinů, vitamínů a mimo jiné i zinku, fosforu, selenu, vápníku a esenciálních aminokyselin.
Pistácie a jejich vliv na zdraví
Vzhledem k tomu, že jsou tyto oříšky bohaté na vitamíny, mají příznivý vliv na naše zdraví. Obsahují vitamín A, B a E přičemž právě vitamín B je důležitý pro zdravou nervovou soustavu a svalové tkaniny. Esenciální aminokyseliny pomáhají zlepšit imunitní systém, fenylalanin zlepšuje náladu a snižuje bolest, fytosteroly zabraňují vstřebávání cholesterolu ve střevech a mangan je velice důležitým prvkem při tvorbě kostní hmoty.
Konzumace pistácií
Na těchto drobných oříšcích si můžete pochutnat v mnoha podobách. Oblíbenou alternativou jsou pistácie čerstvé, pražené, solené či jinak ochucené. Populární pistáciová zmrzlina je vyráběna z čerstvých pistácií, stejně jako nejrůznější moučníky. U nás nejznámější variantou jsou pistácie pražené solené, které si vylupujete z béžových naprasklých skořápek.
Obrázek: pixabay.com