Pivovarské kvasnice jsou jedním z vedlejších produktů, který vzniká při výrobě piva. Své uplatnění mají už po staletí nejen v kuchyni, ale také v péči o naše zdraví. Již od starověku se využívá jejich blahodárných účinků na lidský organismus. Vyzkoušejte je i vy a během několika málo týdnů se budete cítit i vypadat mnohem lépe.
Tajemství ukryté v kvasnicích
Výjimečné účinky pivovarských kvasnic souvisejí především s jejich složením. Kvasnice patří mezi nejbohatší přírodní zdroje esenciálních aminokyselin, nenasycených mastných kyselin, enzymů, organického železa a dalších bioaktivních látek. Z vitamínů jsou bohaté především na vitaminy skupiny B, jedním z nich je i vitamin B15, známější pod názvem pangamin. Vápník, fosfor, draslík, hořčík, zinek či jód jsou jen některými z velkého množství minerálních látek, které pivovarské kvasnice obsahují.
Jak kvasnice prospívají lidskému zdraví?
Pivovarské kvasnice mají velmi pozitivní účinky na lidskou pokožku, pomáhají při hojení nejrůznějších ran a zánětů, snižují podráždění pokožky a příjemně ji zjemňují. Z tohoto důvodu se doporučuje jejich užívání také při ekzémech či lupénce. Další účinek souvisí s trávicí soustavou, kvasnice podporují obnovu střevní mikroflóry a tím zmírňují nejrůznější problémy, které s trávicí soustavou souvisejí. V neposlední řadě podporují trávení a metabolismus, a tak pomáhají s detoxikací organismu a mají pozitivní vliv také na hubnutí. Konzumace pivovarských kvasnic se doporučuje rovněž při zvýšené tělesné a duševní zátěži.
Jak pivovarské kvasnice konzumovat?
Obecně se doporučuje třítýdenní kvasnicová kúra, která spočívá v konzumaci tří čajových lžiček kvasnic denně. V případě, že člověk trpí některými závažnými onemocněními, jako například akutní lupénka, může se dávka zvýšit až na čtyři lžičky. Po uplynutí tří týdnů je vhodná dvoutýdenní pauza a po ní opět další třítýdenní kvasnicová kúra.
Fotografie: pixabay