Každý někdy ve svém životě brečel. Pláč rozhodně není známkou slabosti. Jenže jsme vychovávání ve společnosti, kdy se chlapcům říká, aby nebrečeli, protože nebudou vypadat tvrdě, a dívkám, že jsou rozmazlené. Tak se stává, že člověk skrývá své pocity, jelikož si myslíme, že jsme ještě více zranitelní a někdo by toho mohl využít. Pravdou je, že pláč má svou funkci a není tak špatný, jak si mnozí myslí.
Pláč je jako déšť…
Ve skutečnosti je poměrně důležité být schopen čelit svým vlastním emocím, protože to je to, co se nazývá emoční inteligence – schopnost být si vědom svých emocí a otevřeně je vyjádřit. Pokud člověk nedostane ven to, co pod pokličkou bublá, bude se v něm hromadit stres a může dojít ke zhroucení. Pláč je jako déšť, který dokáže odplavit nánosy a nečistoty a zavlažuje. Na pláči není nic hrozného, je to mimořádná metoda, jak se zbavit tlaku, stresu, bolesti a být schopen řešit problémy s mnohem čistší hlavou a pod menším tlakem. Pláč pomáhá vyrovnat se s emoční úzkostí mnohem lépe.
Slzy pomáhají zpracovat ztrátu, bolest, hněv a jiné destruktivní pocity. Je to zkrátka proces, bez kterého se sice situace tak či onak vyřeší, ale za mnohem delší dobu a s mnohem větší zdravotní újmou. A jak každý ví, stres dokáže napáchat hodně velké škody. Každý, kdo si někdy poplakal ví, že pláč přinese útěchu. Jednoduše řečeno: plakat je zdravé. Pláč funguje jako detoxikace.
Detoxikace v podobě slz…
V organismu se totiž hromadí stresový hormon kortizol. Zvlášť, prožíváte-li nějaké těžké období. A pokud je ho v těle příliš mnoho, může způsobovat problémy s imunitním systémem, nespavost či ukládání většího množství tuku. Prostě nejste v pohodě. Zbavit se toho můžete tak, že umožníte svým emocím a svému tělu se vyplakat. Mimo to slzy zde hrají také důležitou roli. Právě jejich prostřednictvím odchází z těla toxiny, které vznikají při stresu, napětí, úzkosti. Když si dovolíme pláč a necháme volně plynout všechny pocity a emoce, uvolníme stres a očistíme tělo.
Fotografie: Pixabay