Plantární fasciitida neboli bolest či ztuhlost jedné nebo obou pat může velmi snadno narušit váš každodenní život. Naštěstí ji lze poměrně snadno léčit.
Plantární fasciitida je poměrně časté onemocnění, které se projevuje bolestí, otokem a ztuhlostí jedné nebo obou pat. Ačkoliv se může často jednat o velmi nepříjemný stav, ve většině případů ho lze léčit doma pomocí ledu, odpočinku nebo volně prodejných léků – pokud se však bolest nezlepší, je lepší navštívit praktického lékaře. Jedná se navíc o problém, který vám může zabránit v pohybu a způsobit nebezpečný zánět. Ten zase může mnohdy vést až k chirurgické operaci, a proto je dobré mít o tomto onemocnění povědomí, říká doktorka Deborah Weatherspoon.
Plantární fasciitida a lidské zdraví
Plantární fasciitida je onemocnění, které způsobuje bolest ve spodní části levé nebo pravé paty – plantární fascie je silný, pavučinovitý vaz, jenž spojuje patu s přední částí chodidla a funguje jako tlumič nárazů, přičemž podpírá klenbu chodidla, čímž vám pomáhá při chůzi. Jedná se navíc o jednu z nejčastějších ortopedických potíží, protože lidé chodidla zatěžují každý den, čímž tento vaz soustavně opotřebovávají. Je ovšem důležité zmínit, že příčina nepříjemných pocitů při plantární fasciitidě je světu medicíny stále nejasná.
Hlavní příznaky plantární fasciitidy
Pacienti s plantární fasciitidou si nejvíce stěžují na bolest v dolní části paty nebo někdy také v oblasti spodní poloviny chodidla. Onemocnění navíc obvykle postihuje pouze jednu nohu, ovšem může se stát, že se rozvine i do druhé. Bolest se také může vyvíjet postupně v průběhu času, přičemž bývá jak tupá, tak i ostrá – někteří lidé dokonce pociťují pálení nebo bolest na spodní části chodidla, která se rozšiřuje směrem ven od paty. Obvykle jsou také nepříjemné pocity horší zrána a při stoupání do schodů nebo po delší aktivitě.
Nejčastější příčiny onemocnění
Dříve se domnívalo, že bolest u lidí s plantární fasciitidou způsobují patní ostruhy, ale není tomu tak. Toto onemocnění totiž vzniká spíše v důsledku přetěžování nebo nadměrného používání daného vazu, přičemž jeho rozvoj může předurčovat stavba vašeho chodidla. Největší riziko vzniku mají poté aktivní muži a ženy ve věku 40 až 70 let a mezi další rizikové faktory patří:
- nadváha či obezita, která způsobuje zvýšený tlak na vazy plantární fascie, zejména pokud dojde k náhlému zvýšení hmotnosti,
- běhání na dlouhých tratí,
- aktivní zaměstnání, v němž jste často na nohou, například práce v továrně nebo jako obsluha v restauraci,
- strukturální problémy s chodidly, jako jsou vysoké klenby nebo ploché nohy,
- zatuhlé Achillovy šlachy, které spojují lýtkové svaly s patami,
- nošení bot s měkkou podrážkou a špatnou podporou klenby.
Léčba plantární fasciitidy
Mezi první způsoby léčby plantární fasciitidy patří především odpočinek, ledování a používání ortéz a protizánětlivých léků. Pokud však těmito kroky bolest nezmírníte, můžete se obrátit na svého praktického lékaře, který vám aplikuje injekci kortikosteroidu přímo do poškozeného úseku vazu. Mezi další druhy nechirurgické léčby tohoto onemocnění patří především:
- fyzikální terapie, která pomáhá protahovat plantární fascii a Achillovy šlachy,
- terapie rázovou vlnou, při níž dochází k aplikaci zvukových vln do pat,
- jemná protahovací cvičení, včetně protahování a samotné plantární fascie.
Zdroj: Healthline