Infekce nehtů na rukou i nohou, které jsou způsobeny plísněmi jsou velmi častým problémem. Mnohdy nejsou viditelné pouhým okem.
Onychomykóza není jen estetický problém. Může postihnout jeden nebo více nehtů na rukou nebo nohou, nejčastěji se vyskytuje na nohou. Tato mykóza způsobuje ztluštění nehtu, v důsledku nahromadění volného materiálu pod nehtem. Dále změnu barvy, kdy nehet zežloutne, zhnědne, zčerná, a onycholýzu (odloučení nehtu od zdravé kůže). Čím lépe bude člověk dbát na správnou hygienu nehtů a čím dříve zahájí léčbu a nebude se snažit léčit sám, tím dříve se tohoto mučivého problému zbaví, říká lékařka Elaine K. Luo.
Proč nemoc vzniká
Postižen může být kdokoli, ale nejčastěji se to stává lidem, kteří mají diabetes mellitus nebo poruchy krevního oběhu. U dětí je onychomykóza vzácná. Houby se přenášejí buď přímým kontaktem z člověka na člověka, ze zvířat na člověka, nebo nepřímo. To znamená, že je možné je přenést z půdy, písku a ručníků na člověka.
Pokud jsme sami onemocněli plísňovou infekcí, je lepší používat na pláži místo ručníku podložku a před každým použitím ji omýt vodou. Růstu plísní napomáhá vlhkost a zvýšená teplota. Pokud například často nosíte boty, ve kterých máte nohy v teple a vlhku, může se kolem nehtů na nohou začít tvořit plíseň.
Pokud jste zvyklí chodit v šatnách a tělocvičnách naboso, můžete si z horké a vlhké podlahy „chytit“ plíseň. Na člověka je mohou přenést i zvířata, zejména psi a kočky, proto je třeba se vyhýbat kontaktu s neznámými nebo toulavými zvířaty. Lidé, kteří si často namáčejí ruce (např. ženy v domácnosti, myči nádobí v restauracích, uklízeči), mají zvýšenou pravděpodobnost nákazy plísňovými infekcemi.
Jak probléme vyřešit?
V současné době existují dva různé typy léků pro léčbu onychomykózy, lokální léčba a perorální léčba. Léčba závisí na závažnosti infekce a může být pouze lokální nebo kombinace lokální a perorální léčby. Obě léčby ničí houbu a při správném postupu zabraňují růstu a množení zbytků houby pod nehty.
Aby se onychomykóza vyléčila, musí být infekce z nehtu zcela odstraněna, což znamená, že léčba musí být poctivě dodržována tak dlouho, dokud nehet nevyroste a nevyroste nový. To může trvat až 6 měsíců u nehtů na rukou a 9-12 měsíců u nehtů na nohou v závislosti na závažnosti onychomykózy.
Neléčená onychomykóza může mít škodlivé následky. Infikované nehty na nohou se mohou více deformovat a být bolestivé a v případě postižených nehtů na nohou mohou mít pacienti dokonce potíže s chůzí. Infekce se může přenést i na další nehty nebo z člověka na člověka mezi členy rodiny, např. používáním společných ručníků ve společných koupelnách, společných nástrojů na manikúru nebo pedikúru. Proto je důležité léčit plísňovou infekci nehtů co nejdříve.
Na co dávat pozor
Chcete-li ochránit ruce před vlhkostí, noste při „mokrých“ pracích (např. mytí nádobí) 100% bavlněné rukavice s nepromokavými návleky. Důkladně si ruce otřete a jednou denně je ošetřete výživným a hydratačním krémem. Čím silnější jsou vaše nehty, tím hůře se u nich vyvíjí onychomykóza.
Nechte si nehty zastřihnout nakrátko a čistěte místa, která jsou ztluštělá. Nepoužívejte stejné nástroje (např. nůžky na nehty) na postižené a zdravé nehty. Pokud vám péči o nehty provádí profesionál, dovolte mu používat vaše osobní nástroje, zejména v období léčby. Nehty, které jsou poraněné, ať už nárazem nebo proto, že jsou ostříhané příliš krátce, se mohou snáze nakazit plísní.
Noste boty s anatomickou podporou a širokou podrážkou (ne úzkou). Nenoste špičaté boty, které tlačí na prsty. Dávejte přednost bavlněným ponožkám. Když se zpotíte nebo máte mokré nohy, okamžitě si vyměňte ponožky. Každý den noste čisté ponožky. Do bot můžete použít protiplísňový pudr (mastek), který absorbuje vlhkost a udržuje nohy v suchu.
Zdroj: Healthline