Máte rozpraskanou a zažloutlou kůži mezi prsty na nohách? Trápí vás žluté nehty a zápach? To jsou nejběžnější příznaky plísně nohou. Jde o jedno z nejčastějších infekčních onemocnění kůže, které umí být velmi nepříjemné.
Mykóza je infekční onemocnění způsobené houbami. Většinou vzniká v důsledku nadměrného pocení nohou a používání nekvalitní neprodyšné obuvi a ponožek. Můžete se jí snadno nakazit ale také na veřejných koupalištích nebo v saunách.
Pokud navíc trpíte sníženou imunitou, je větší pravděpodobnost, že se u vás toto onemocnění rozvine. Jak jej efektivně léčit? Krémy z lékárny často nezabírají – a navíc je to chemický koktejl, který si na svou pokožku jistě nechcete dlouhodobě nanášet. Tyto přírodní metody přitom fungují stejně spolehlivě.
Koupel z dubové kůry
Koupel z dubové kůry je jedním z nejúčinnějších prostředků k léčbě plísní. Budete potřebovat 200–250 gramů nasekané dubové kůry. Tu dejte do malého hrnce a přidejte litr studené vody. Poté hrnec umístěte na malý plamen a nechte postupně zahřívat až k bodu varu. Kapalinu poté nechte vychladnout a jakmile má odvar příjemnou teplotu, nalijte jej do lavoru, do kterého potom ponořte svá chodidla.
Česneková a cibulová šťáva
Je to skutečně velmi silná kombinace, která si umí poradit s jakoukoliv plísní. Tyto druhy zeleniny totiž obsahují celou armádu léčivých látek, které si s plísní poradí velmi snadno. Šťávu z cibule i česneku aplikujte na postižená místa a nechte působit asi půl hodiny. Připravte se na to, že vaše nohy nebudou vonět příliš vábně, ale za zbavení se potíží to rozhodně stojí.
Kyselina octová
Kyselina octová velmi dobře pomáhá proti plísňovým onemocněním, a to nejen na nohách. K léčbě plísní se doporučuje použít vatový tampon a navlhčit jej v nezředěné kyselině octové. Poté musíte velmi pečlivě tamponem potírat postižené oblasti. Připravte se na to, že to zprvu bude pálit a může to být poněkud nepříjemné, ale je to běžná reakce kůže. Pak nechte asi 10 minut působit, a nakonec smyjte vlažnou vodou.
Jód
Jód pro léčbu plísní je považován za velmi efektivní a nenáročný způsob. Dvakrát denně kapejte jednu kapku jódu na všechny části chodidla postiženého mykózou. Průběh léčby jódem trvá asi dva týdny. Během aplikace jódu můžete pociťovat bolest či pálení, což je ale normální stav.
Olej z čajovníku
Olej z čajovníku je účinný a osvědčený lék, který dobře zkrotí i velmi úporná plísňová onemocnění. Olej z čajovníku lze jednoduše aplikovat na postiženou oblast, ale nejlepší je si nejprve chodidlo napařit. Olej z čajovníku je antibakteriální, zmírňuje svědění a hojí praskliny.
Propolisový roztok
Propolis je velmi dobře známý svými hojivými účinky. A to platí i pro léčbu mykózy. Aplikujte propolis na postižená místa. Během pár dní by měla přijít velká úleva. I po vymizení viditelných příznaků ale v léčbě pokračujte ještě minimálně týdne, aby se zabránilo návratu nemoci. Budete příjemně překvapeni, jak rychlý bude účinek propolisu.