Plíseň se vyskytuje v mnoha domácnostech. Jejímu vzniku napomáhá vysoká vlhkost vzduchu. Ačkoli by se mohlo zdát, že se tento problém týká pouze starých budov, lze ho pozorovat i u novostaveb.
Přítomnost plísní v domácnosti může být zdraví škodlivá, jak ukázalo vyšetřování úmrtí dvouleté dívenky, která zemřela v důsledku vážného onemocnění dýchacích cest způsobeného dlouhodobým působením plísní v domě. Plísně v domácnostech jsou v České republice bohužel běžným jevem. Jak proti tomu bojovat a co nám mohou plísně způsobit? Příznaky se u každého člověka projevují jinak, říká lékař Marc Meth.
Co je to plíseň?
Plísně, přesněji řečeno plísně, jsou organismy, kterým se daří ve vlhkých a špatně větraných prostorách, což jsou pro ně ideální životní podmínky. Spory plísní se nacházejí všude a do ovzduší se jich uvolňují tisíce. Za příznivých podmínek se velmi rychle množí a šíří se dál. Mezi příznaky plísní v domácnosti patří rozmazané černé, bílé nebo zelené skvrny na stěnách a vlhký a zatuchlý zápach. Plíseň a vlhkost v domě se stávají nebezpečnějšími, když v zimě klesají teploty.
Proč jsou plísně v domácnosti nebezpečné pro zdraví?
Lidé žijící v domě s plísněmi nebo houbami častěji trpí nemocemi dýchacích cest, infekcemi, alergiemi nebo astmatem. Plísně uvolňují do ovzduší spory, buňky a těkavé organické sloučeniny. Jejich vdechnutí nebo dotyk mohou způsobit alergickou reakci, jako je kýchání, rýma, zarudlé oči nebo kožní vyrážka. Plísně mohou také vyvolat astmatické záchvaty a způsobit kašel, sípání a dušnost.
Alergická reakce se může objevit i u lidí, kteří netrpí astmatem. V některých případech může dojít ke vdechnutí plísně a jejímu rozvoji v plicích, což může být životu nebezpečné. Negativními účinky plísní jsou nejvíce ohroženi starší lidé, děti, kojenci a lidé s respiračními chorobami a také lidé s některými kožními problémy. Plísně mohou být nebezpečnější i pro osoby s oslabeným imunitním systémem, ať už v důsledku nemoci nebo léků. Mezi další projevy nezdravého prostředí se řadí například:
- svědění očí,
- svědění nosu,
- svědění v krku,
- oči, které se zalévají vodou,
- odlupující se kůže.
Jak lze plísním předcházet?
V méně závažných případech však mohou pomoci některé věci, od kratšího sprchování až po zlepšení větrání v domácnosti. Čím kratší je sprchování, tím méně je v koupelně vlhkosti. Naopak při vaření je lepší otevřít okna v kuchyni nebo použít odsávání. Důležité je také zkontrolovat zjevné věci, jako jsou netěsné trubky nebo okapy, které mohou přispívat k problému.
Použitím odvlhčovače můžete snížit riziko vzniku plísní. Kromě toho je dobré vyndat oblečení z pračky ihned po skončení pracího cyklu. Za důležitou se považuje také kontrola oken a oprava netěsností. Pokud totiž přijmete ochranná opatření, můžete existenci sporám plísní ztížit, a tím snížit např. riziko onemocnění plísněmi.
Zdroj: Healthline