Nohy a chodidla obecně bývají často poněkud opomíjenou částí našeho těla. Přitom velmi často trápí plísně. Léto je ale dobou, kdy naše nohy, potažmo chodidla a nehty ukazujeme druhým lidem mnohem více než v jiných částech roku. Bohužel mnoho lidí trápí nejrůznější problémy, které jim v užívání si léta brání.
K častým patří zejména různé mykózy a plísně. Zbavit se těchto problémů můžeme nejen za pomoci rozmanitých přípravků z lékárny, ale také přírodní cestou. Dnes vám proto přinášíme několik tipů, co vše můžete k péči o vaše chodidla použít.
Příčiny způsobující plíseň na nehtech
Nejčastější příčinou plísní na nehtech je kvasinková houba, která žije zejména v teplých a vlhkých místech, jako jsou bazény, sauny, sportovní šatny, ale také lékařské ordinace či taneční sály. Kromě této houby jsou dalšími příčinami, které plíseň nohou způsobují, nošení nesprávné a uzavřené obuvi či ponožek z neprodyšných materiálů, problémy s překrývajícími se prsty na nohou a byl prokázán také vliv některých nemocí, například cukrovky, HIV či problémů s krevním oběhem.
Jedlá soda
Jedlá soda má v domácnostech velmi univerzální použití. Pomoci vám může i s plísní, a to díky své jedinečné schopnosti absorbovat vlhkost, která je jednou z hlavních příčin vzniku plísně. Studie potvrzují, že při testech jedlá soda zastavila vývoj plísňové infekce v 79 % testovaných případů. Jako nápad na vyzkoušení tak určitě můžete zvážit vytvoření pasty z jedlé sody a trochy vody. Tuto pastu pak jednoduše nanesete na nehty a necháte chvíli působit. Další variantu představuje pravidelná koupel celých chodidel ve vodě s rozpuštěnou jedlou sodou.
Tea tree oil
Olej z čajovníku je známý svými antimykotickými, antiseptickými, antibakteriálními a protizánětlivými vlastnosti. Stačí opět na postižené oblasti aplikovat malé množství oleje, plíseň brzy zmizí.
Kokosový olej
Kromě pleti, vlasů či zubů můžete kokosový olej využít i při problémech s plísněmi a mykózami. Kokosový olej totiž obsahuje kyselinu kaprylovou, která má schopnost rozpouštět bakterie a plísňové organismy tím, že se šíří v jejich buněčných membránách. Další důležitá složka kokosového oleje, kyselina laurová, má navíc antimykotické, antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti.
Ozonizovaný slunečnicový olej
Jde o specifický typ oleje, který se vyrábí reakcí ozonu se slunečnicovým olejem. Nasycením ozonem olej získá velmi dobré dezinfekční a antibakteriální vlastnosti. Kromě použití na ošetření štípanců od hmyzu, puchýřů či spálenin od sluníčka se ozonizovaný slunečnicový olej tak skvěle hodí také v boji s plísněmi. V takovém případě se doporučuje používat olej dvakrát denně.
Výtažek z listů oliv
Dalším v našich zeměpisných šířkách ne tak známým prostředkem, který od plísní dokáže velmi účinně pomoci, je extrakt z olivových listů. Ve Středomoří se olivové listy tímto způsobem používají už po celá staletí. Obsahují totiž fenoly, které působí protiplísňově.
Fotografie: Freepik, Pixabay