Existuje mnoho příznaků pneumonie, ale jeden bývá často přehlížen. Prozradíme vám, který. Pečujte o své zdraví a chraňte jej před tímto zákeřným onemocněním.
Pneumonie je jedna z nejnebezpečnějších onemocnění, a to především u malých dětí a seniorů. Každý rok takové onemocnění zabije miliony lidí po celém světě. Ročně je lékaři zaznamenáno 450 milionů případů pneumonie a přibližně 150 milionů z toho jsou malé děti do pěti let.
Pneumonie, proč k tomuto onemocnění dochází
Pneumonie je zápal plic, který je spojen s působením určitých mikroorganismů, jako jsou viry, bakterie a plísně. Také vdechnutí cizího tělesa, tekutiny či jiných látek vdechnutých do plic, může způsobit zápal plic. V tomto případě se jedná o aspirační pneumonii. Kdo spadá do rizikové kategorie:
- Děti do pěti let věku
- Senioři nad 65 let
- Kouření
- Chronické onemocnění plic – astma, obstrukční plicní nemoc
Existuje studie z roku 2016, která poukazuje na to, že pneumonii může způsobit i zánět zubů. Takové potíže jsou většinou spojené s lidmi, kteří pravidelně nenavštěvují svého zubaře. U těchto lidí je až 86% pravděpodobnost, že se rozvine pneumonie. Doporučujeme chodit pravidelně na preventivní prohlídky k zubaři a jistojistě předejdete nejen pneumonii, ale i jinému onemocnění.
Co přesně je pneumonie
Takové nepříjemné onemocnění je způsobeno především bakteriemi. Nejčastěji však pneumokoky a Haemophilus influenzae. Pokud se nakazíte zápalem plic a je virového původu, lékař vám předepíše antibiotika, které budou účinně působit.
Příznaky zápalu plic
Pokud sledujete tyto typické příznaky, neváhejte, a jistě vyrazte k lékaři. Ten zjistí příčinu a přesnost onemocnění. Těmi příznaky jsou:
- Silný kašel se zeleným či narůžovělým hlenem
- Bolest na hrudi
- Horečka
- Vysoká schvácenost
Nejhorší je, že se příznaky mohou stupňovat nebo se objeví náhle – za jeden až dva dny od nákazy. V případě, když dojde k prudkému zhoršení, nebo příznaky trvají dlouho, déle než týden, je nutné vyhledat lékaře. Na druhou stranu se můžete setkat s atypickými příznaky pneumonie. Takové příznaky jsou většinou: bolesti hlavy, nevolnost a bolest svalů – podobají se běžné chřipce. V takovém případě lidé lékařskou pomoc nevyhledají. Jakmile se ale průběh nemoci rapidně zhorší, lékaři tuto nemoc diagnostikují až podle rentgenového nebo počítačového tomografu.
Pozor na bolest zad
Mezi další příznaky patří bolest zad, které se mohou projevovat i u jiného onemocnění pohybového aparátu, tak pozor na něj! U zápalu plic si pacienti často stěžují na bolesti mezi lopatkami, i když je bolest způsobená plícemi. Také bylo zaznamenáno u pacientů s tímto onemocněním bolest na levé či pravé straně zad a také v okolí páteře či bederní oblasti. Bolesti zad mohou být spojené s úporným kašlem, ale také nemusí. A pokud pacient netrpí kašlem, ale trpí dalšími výše uvedenými příznaky, navštivte lékaře. Někdy se stává u u produktivního kašle, že jsou napnuté zádové a mezižeberní svaly, a proto pacient pociťuje silné bolesti, především při nádechu. Taková bolest zmizí, jakmile přestanete kašlat.
Mohou bolet záda po zápalu plic?
Po prodělání tohoto onemocnění se pacienti mohou několik týdnů či dokonce měsíců cítit špatně, slabí, pociťují častou únavu a špatně spí. Mnoho lidí také opravdu trpí bolestmi zad a chronické nemoci plic tuto skutečnost ještě více zhoršují.