Možná jste již slyšeli o tom, jaký může mít na vaše tělo dopad očkování proti koronaviru. Po druhém vpichu však bývají potíže častokrát výraznější.
Spousta lidí už má v sobě vakcínu proti nemoci covid-19, ať už dávku jednu nebo dvě. Možná jste si mohli všimnout nebo od ostatních slyšet, že se u nich projevily jisté komplikace po očkování. Může se jednat zpravidla o zarudnutí v okolí místa vpichu, svědění, otok, vyrážku, zvýšenou teplotu, nevolnost, bolest uzlin a další. Po druhé dávce však tyto příznaky bývají většinou silnější.
Projev imunitního systému
Nejdříve si musíme uvědomit, jak vlastně očkování funguje a jak na něj tělo reaguje. Pomocí injekce se do těla dostane oslabený vir, jeho jiné forma, základní bílkovina nebo jen jeho část, již má organismus identifikovat. Jakmile rozpozná, že se do těla dostala cizí škodlivá látka, začne proti ní vytvářet protilátky a bojovat s ní. Tak si náš organismus vytvoří obranyschopnost proti těmto zdrojům ohrožení.
Do budoucna pak ve vašem těle zůstávají protilátky, pomocí nichž bude tělo schopné ničit tyto konkrétní viry. Tento proces však není pro náš organismus žádnou banalitou a bývá dosti náročný na zvládnutí. V důsledku takové námahy tak tělo musí zvýšit svou teplotu, vyslat do místa nebezpečí více látek (čímž bývá způsoben otok a zarudnutí) a provést další nezbytné úkony ke zneškodnění viru.
Podruhé už je organismus připraven
Jakmile dojde k prvnímu vpichu, udělá vaše tělo vše, co dokáže. V případě druhé dávky je však již obeznámeno s tím, jak postupovat, a proto reakce imunitního systému nastoupí rychleji. Mimo to bude také výrazně silnější, jelikož už si je váš organismus vědom toho, co je potřeba udělat. Nasadí proto do boje s koronavirem všechen arsenál, co má k dispozici, což vám však může přivodit nepříjemné komplikace.
U mladých se potíže vyskytují častějiI když se to na první pohled může jevit jako nevýhoda, je silnější odezva imunitního systému mladých lidí naopak velkým plusem. Podle posledních poznatků se po vakcíně projevuje více vedlejších účinků u lidí mladších 55 let. To ukazuje na silnou obranyschopnost jejich organismu a efektivitu očkování. Stále je však potřeba rozlišovat jednotlivé lidi a brát v potaz to, že každý je jiný.
Dlouhotrvající potíže hlaste lékaři
Jedná se sice o naprosto normální odezvu organismu na přítomnost cizích nebezpečných látek, avšak nesmíte je zcela přehlížet. Prvních několik dní po očkování musíte počítat s tím, že vám pravděpodobně nebude zcela dobře, pokud by však komplikace trvaly delší dobu, obraťte se na pomoc lékaře. V současné době není bezpečné pro vás, doktora a další jeho pacienty, abyste chodili osobně, nejprve mu zavolejte na telefon.
Zdroj: CDC