Vitamín D je životně důležitá substance, kterou naše tělo získává z jídla, ale umí si ho také samo vyrobit ze slunečních paprsků. Odborníci se dlouho domnívali, že jeho role je posilovat kostní tkáň a lidskou kostru. Dnes už ale víme, že jeho síla spočívá v něčem jiném.
Po několikaletých a rozsáhlých výzkumech vědci objevili, že vitamín D podporuje imunitu a nervový systém. Stimuluje vznik ochranných buněk, které bojují proti patogenům. Díky tomu si tělo rychle poradí s infekcemi a komplikacemi. Vitamín D pomáhá proti
- infekcím
- virům
- sezónním alergiím
Jak vitamín D funguje a jaká je jeho úloha v imunitním systému
Jakmile sluneční paprsky proniknou do trávicího ústrojí, aktivuje se produkce T-lymfocytů – imunitních buněk, které potlačují viry a bakterie. Tyto buňky doslova zachytí a zničí patogeny v jakémkoliv stádiu. Zabraňují tak rozšíření infekce do celého těla.
Za běžného provozu imunitní systém vyprodukuje jen malé množství T-lymfocytů. Pokud ale tělo potřebuje bojovat s chřipkou či bakteriálním zápalem plic, potřebuje jich velkou dávku. Vitamín D funguje jako stimulant, který nastartuje a zrychluje proces jejich výroby a díky tomu významně posiluje imunitní systém.
Díky svým schopnostem může být Vitamín D silným spojencem při několika druhů onemocnění. Pomůže při léčbě a prevenci sezónních nachlazení a virových infekcí (chřipka, SARS). Snižuje risk nepřijetí dárcovského orgánu po transplantaci a urychluje uzdravení pacienta po zákroku. Bojuje proti vzniku roztroušené sklerózy, lupénky a dalších autoimunitních onemocnění.
Vitamín D nezabíjí patogeny
To je potřeba si uvědomit. Tedy alespoň je nezabíjí přímo. Avšak nepřímo tak působí, jelikož stimuluje imunitní reakci těla napadeného. Lékaři tento vitamín vyzdvihují pro jeho protizánětlivé účinky, které pomáhají při alergiích či chřipkových epidemiích.
Jak doplnit vitamín D
Během léta se vitamín D tvoří ve vrchní vrstvě kůže poté, co je vystavena slunci. V létě se tedy téměř o doplnění tohoto vitamínu nemusíte téměř starat. Avšak v zimě a na podzim bychom ho měli doplnit prostřednictvím stravy. V chladných měsících totiž dochází k oslabení imunity a D je nejvíce potřeba.
Nedostatek vitamínu D mají především lidé z oblastí, kde jsou kratší sluneční dny a letní období. Někteří navíc mají málo D i během léta, jelikož většinu času tráví zavřeni v budově. Jaké potraviny jíst, abychom déčko doplnili?
Nejlepší jsou tučné mořské plody a ryby, lesní houby, žloutky z vajíček, rybí olej a játra. Pokud budete tyto potraviny konzumovat pravidelně, snížíte riziko infekce patogeny o 12-20 %. V případě infekce virem tělo rychle odpoví a lépe se zregeneruje. Vitamín D je dobrý jak pro dospělé, tak pro děti. Dopřejte si ho ve stravě každý den.
Fotografie: Pixabay, Freepik