S příchodem podzimu a zimy by se každý z nás měl dobře zamyslet nad stavem naší imunity. Pokud totiž není v ideální kondici, bohužel nás čekají utrápené měsíce plné respiračních onemocnění a únavy. Chlad, vlhko a další vlivy totiž dávají skvělý prostor pro množení nejrůznějších virů a bakterií. Silná imunita je tedy základ pro to, abyste situaci dobře zvládli.
A v dnešní době, kdy nás navíc ještě ohrožuje koronavirus, je rozhodně na místě svou imunitu posilovat dvojnásobně. Jak poznáte, že vaše imunita není v dobrém stavu a je potřeba ji podpořit? Napovědět by vám mohly tyto příznaky.
Únava, ospalost, stres
Možná byste čekali, že slabá imunita se nejprve projeví na stavu vašeho těla. Nemusí to tak ale být – velmi často nejprve zaznamenáte spíše pocity, které souvisí se stavem vaší mysli. Běžná je trvalá únava, otupělost, nechuť do aktivit, stres a úzkost. Tyto projevy bývají zpočátku nenápadné a mnoho lidí jim nepřikládá žádnou důležitost, ale pokud trvají déle, rozhodně bychom měli zpozornět.
Časté nachlazení, chřipka, rýma
Časté infekce dýchacích cest, které se nedaří léčit, mohou naznačovat, že imunita si ani s triviálními problémy neví rady. Špatný stav imunity věstí dvě infekce za tři měsíce nebo čtyři infekce za rok. Jestliže k lékaři míříte několikrát do roka a pravidelně také berete antibiotika, je lepší požádat lékaře rovnou o imunologické vyšetření, které může odhalit slabiny vaší obranyschopnosti.
Bolesti břicha, žaludeční problémy
Právě naše střeva jsou pro imunitu velmi důležitá. V nich sídlí až 70 % imunitního systému. Pokud tedy máte ve špatném stavu střevní mikroflóru, můžete si být skoro jisti, že vaše imunita nestojí za nic.
Nesprávné fungování střev poznáte tak, že máte potíže s trávením a vyprazdňováním. Trpíte nadýmáním, průjmy nebo zácpou? Pak zvažte návštěvu lékaře a také si naordinujte probiotika.
Modřiny a špatné hojení
Ani nevíte, že jste se někde bouchli, a přitom máte na noze modřinu jako byste dostali pořádnou ránu? Pořežete se nožem, ale rána se ani po týdnu nezahojila? To rozhodně nejsou příznaky, které byste měli brát na lehkou váhu. Právě špatné hojení je symptomem nefunkční imunity.
Bradavice a ječné zrno
Zdánlivě s imunitou nesouvisí, ale přesto může být jejich častý výskyt alarmující. Bradavice se nejčastěji objevují na dlaních a chodidlech – právě náchylnost k tvorbě těchto kožních útvarů svědčí o nepříliš silné imunitě. Přenašeči nemoci jsou totiž lidské papilomaviry, které jsou přítomny v organismu většiny lidí.
Onemocnění ale obvykle propukne až ve chvíli, kdy imunita nefunguje správně a postupu infekce nezabrání. To samé platí i pro nepříjemná a bolestivá ječná zrna. Jejich příčinou je nejčastěji bakteriální infekce. Ta způsobí to, že se zanítí mazová žlázka u řasy. Infekce se do oka většinou dostane dotykem špinavé ruky, ale její propuknutí opět může zabránit silná imunita.
Úvodní Fotografie: Freepik