Lymfedém neboli lymfatický otok se nejčastěji vyznačuje tím, že postižené místo je oteklé, zarudlé a horké. To ovšem není vše. Bez kontroly může způsobit ještě horší příznaky.
Mnoho lidí se zajímá o definici lymfedému. Jde o lymfatický otok měkkých tkání některých částí těla. Ve většině případů se obvykle vyskytuje na horní nebo dolní končetině. Jaké jsou běžné příčiny a příznaky tohoto onemocnění a je možné ho léčit, nebo mu dokonce předcházet? Více prozradila lékařka Angelica Balingit.
Příčiny lymfatického otoku
Lymfedém se může objevit u pacientů s poškozením lymfatických cév horní nebo dolní končetiny v důsledku chirurgického zákroku, traumatu, radiační terapie, rakoviny lymfatických uzlin, artritidy nebo po kousnutí hmyzem či hadem. Může být také důsledkem akutní infekce. Pak se projeví náhle a je doprovázen vysokou horečkou a zimnicí. Končetina je oteklá, zarudlá a horká, na kůži se mohou objevit červené pruhy a lymfatické uzliny v dané oblasti mohou být oteklé a citlivé.
Běžné příznaky lymfedému
Lymfedém může způsobit velké problémy, zejména pokud není držen pod kontrolou. Bez léčby chronického lymfedému kůže zesílí a mohou se na ní vytvořit malé puchýřky. I drobná poranění, jako jsou řez, škrábnutí, kousnutí hmyzem nebo plíseň nehtů na nohou, mohou způsobit infekci. Infekce tuku pod kůží se nazývá celulitida. Opakovaný výskyt celulitidy způsobuje další poškození lymfatických cév. Mezi příznaky lymfedému patří:
- asymetrický otok,
- pocit tíhy, ztuhlosti a dysfunkce,
- tvrdnutí měkkých tkání (zvětšení pojivové tkáně),
- možné kožní změny v důsledku infekce nebo hyperkeratózy.
Léčba lymfatického otoku
Lymfedém je chronický problém. Neexistují žádná konzervativní nebo chirurgická opatření, která by plně obnovila postiženou končetinu. Lymfatický otok však nesmí zůstat bez kontroly, aby později nenastaly vážnější zdravotní komplikace. Během léčby je zásadních několik cílů:
- snížení objemu otoku,
- obnovení kloubní pohyblivosti a rozsahu pohybu,
- prevence infekce,
- zlepšení psychického stavu pacienta,
- zlepšení estetiky končetin pacienta.
Preventivní opatření lymfedému
Je nutná pravidelná hygiena kůže, zejména v záhybech a mezi prsty, aby se předešlo infekcím. Je důležité včas léčit jakoukoli infekci, včetně kvasinkové infekce. Jakýkoli typ totiž může poškodit lymfatické cévy a zhoršit otok. V případě opakující se kožní infekce budete možná muset užívat antibiotika v malých dávkách, ale dlouhodobě.
Zdroj: Healthline