Káva je oblíbený nápoj po celém světě a mnoho lidí si bez ní již nedokáže představit své ráno. Pokud však užíváte tyto léky, raději se jí vyhněte.
Ačkoli je káva lahodná a dokonce prospívá lidskému zdraví, někteří jedinci by se měli její konzumaci raději vyhýbat. Týká se to především těch, kteří užívají léky na vážné stavy, včetně srdečních onemocnění, ADHD nebo problémů s hormonální nerovnováhou. Podle studie v BioMed Research International může káva ovlivnit absorpci, distribuci či metabolismus některých léků a snížit, nebo naopak zvýšit jejich terapeutické účinky.
Léky, které byste nikdy neměli míchat s kávou
Základním pravidlem je nemíchat kofein s jakýmkoli lékem, který může zvyšovat jeho účinky a negativně s ním interagovat. Pokud by se tak stalo, mohli byste se potýkat s řadou nebezpečných problémů, jako je vyšší riziko vzniku krevních sraženin, zvýšený průtok krve nebo také vysoký krevní tlak, což je nebezpečný faktor srdečních onemocnění. Jedná se především o níže uvedené výrobky:
- Psychostimulancia, která se běžně používají u stavů, jako je ADHD.
- Výrobky s umělými hormony štítné žlázy (například tyroxin), které se používají k léčbě stavů, jako je hypotyreóza a Hashimotova choroba.
- Adrenergní inhalátory, včetně salbutamolových tlumičů pro astma.
- Fenylefrin, který pomáhá léčit chřipku a nachlazení.
Jak také uvádí Healthline, kávě by se měli raději vyhýbat lidé, kteří trpí srdečními chorobami nebo užívají léky, jako jsou beta-blokátory. Ty totiž snižují rychlost a sílu pumpování srdce, což kofein naopak zvyšuje. Pokud tedy patříte mezi tyto skupiny lidí nebo máte jiné vážné problémy, vždy se raději o konzumaci kávy poraďte se svým praktickým lékařem. Ten vám poradí, zda je to pro vás vhodné, či nikoli.
Temná strana přerušovaného půstu: Vedlejší účinky na sebe upozorní např. problémy se zažíváním
Účinky kávy v reakci s některými výrobky
Káva může představovat problém v kombinaci s některými léky především proto, že má díky kofeinu fyziologický účinek na tělo. Pomáhá ho zejména stimulovat, což ve vysokých dávkách nemusí být dvakrát přínosné. Mimo jiné pak nadměrná konzumace kávy také často způsobuje bušení srdce, pocity úzkosti, nespavost a neklid. To vše v kombinaci s léky pak může vést k řadě nepříjemných potíží a zdravotních problémů.
Naopak pokud budete tento nápoj pít s mírou a zejména v dopoledních hodinách, může vám pomoci nastartovat metabolismus a podpořit krevní oběh. Na webu Zdravé Stravování jsme také psali o nejzajímavějších zdravotních přínosech kávy.