Některé druhy polévek nejsou pro lidský organismus příliš prospěšné díky nevhodné kombinaci surovin. Polévka s nadměrným množstvím surovin obvykle nedosahuje vyvážený obsah živin. Zjistěte, jaká je ta nejškodlivější.
Řada polévek je považována za lék – především vývary s velkým množstvím zeleniny, které dodávají tělu potřebné živiny, jež ztrácí v průběhu boje s infekcemi. Díky vysokému podílu vody a rozpuštěných vitamínů a minerálů lze polévky považovat za přirozené zdroje látek posilujících imunitu, především pokud jsou vařeny podle osvědčených receptů a z vhodných surovin.
Mezi polévkami však lze nalézt také takové, které se svým surovinovým složením zcela vymykají běžným normám a mohou lidskému organismu spíše uškodit než ho posílit. Jednou z takových polévek je i klasická ruská polévka nazývaná mišmaš (soljanka).
Škodlivé polévky
Uvedená polévka nazývaná mišmaš obsahuje řadu kalorických surovin – přidává se do ní několik druhů masa a uzenin, a dále nakládané okurky. Po uvaření vzniká velmi silný a hustý kyselý vývar, který může být pro některé lidi těžký až nestravitelný. Obdobně masové vývary z velkého množství masa přestávají plnit svou prvotní funkci a stávají se pro tělo spíše zátěží, která má nepříznivý vliv na zažívání.
Někteří odborníci také varují před polévkami, jež mají základ v houbovém vývaru. Houby jsou sice obecně zdravé, jejich vývar je však velmi těžký a měly by se mu vyhýbat především osoby s vysokou hladinou cholesterolu nebo rizikem rozvoje či trpící kardiovaskulárními onemocněními.
Jaké polévky jsou zdravé
Za nejlepší polévky s velmi dobrým vlivem na lidský organismus jsou považovány polévky zeleninové. Zeleninové vývary ale i krémové polévky dodávají tělu potřebné vitamíny a minerály. Tyto polévky by se měly konzumovat teplé, aby se všechny živiny dobře vstřebávaly.
Zdroj: EatThis