Dostatečný a kvalitní spánek je zárukou zdraví pro všechny lidi po celém světě. V jaké poloze je lepší spát a jak poloha těla ve spánku ovlivňuje práci těla, o tom si dnes promluvíme. Každý ví, jak je dobrý spánek důležitý pro duševní a fyzické zdraví. Odborníci tvrdí, že existují polohy těla během spánku, které mají příznivý vliv na zlepšení naší pohody.
Odborníci se domnívají, že poloha těla během spánku ovlivňuje fyzickou i duševní pohodu člověka. Spánek na levé straně těla přispívá k lepšímu fungování trávicího systému, je prospěšný pro kardiovaskulární systém a má řadu dalších výhod. A právě na tyto výhody se dnes podíváme a zjistíme, proč byste měli v noci spát na levém boku.
Posílení lymfatického a trávicího systému
Když člověk spí na levé straně, je pro jeho tělo mnohem snazší filtrovat lymfatickou tekutinu. Levá strana je považována za převládající. V této poloze je pro lymfatický systém snazší pracovat a provádět potřebnou filtraci. Díky tomu může tento důležitý systém v těle správně fungovat a můžete se díky tomu ušetřit mnoho nepříjemných zdravotních problémů.
Trávicí systém také funguje mnohem lépe. Ležení na levném boku usnadňuje práci tlustému střevu, protože se jím snáze pohybuje nestrávený odpad.
Trávicí orgány jsou v optimální poloze, což má příznivý vliv na produkci základních enzymů. Pokud trpíte zácpou a nevyprazdňujete se pravidelně, měli byste spánek na levé straně doopravdy vyzkoušet. Může to vaše potíže vyřešit.
Přínosy pro kardiovaskulární systém a těhotenství
Spánek na levé straně pomáhá také srdečnímu svalu lépe pracovat i díky zlepšením filtrace lymfy a podporou krevního oběhu. Existují však výjimky. Pacientům s ischemickou chorobou srdeční nebo chronickými kardiovaskulárními chorobami se doporučuje upřednostňovat pravou stranu. V případě, že nemáte potíže se srdcem, můžete ho spánkem na levé straně jen posílit.
Ženám v těhotenství se také tato poloha vřele doporučuje. Ženám v požehnaném stavu pomáhá spánek na levé straně zmírnit zátěž na záda. V této poloze navíc děloha netlačí na játra a zlepšuje se díky ní také krevní oběh ve všech orgánech. Obecně je proto tato spánková poloha pro gravidní ženy velice prospěšná a pro většinu z nich také velice pohodlná.
Konec pálení žáhy a bolestem zad
Chcete se zbavit pálení žáhy? Jedním z tipů je i spánek na levé straně. Náš žaludek je na pravé straně, takže spánek na opačné straně pomáhá snižovat kyselost a snižovat pálení žáhy.
Když se objeví, lékaři doporučují ležet na levé straně a po 10 minutách se příznaky zmírní. U pacientů s bolestmi zad se také doporučuje spát na levém boku, abyste mohli uvolnit tlak na páteř. Zeptejte se sami sebe, jak spíte právě teď a jestli byste to do budoucnosti neměli změnit.