Polypy tlustého střeva mohou trápit spoustu lidí, jenže častokrát nevykazují žádné příznaky. Přesto je třeba obezřetnost a podstupování pravidelných vyšetření.
Polypy tlustého střeva jsou malé hrbolky na jeho vnitřním povrchu a jejich velikost se pohybuje od několika milimetrů až do několika centimetrů. Mají také různé tvary, některé jsou hrbolaté, jiné měkké a připomínají houby, některé jsou rovné, ploché, další vypouklé. Většina polypů je po jejich zjištění neškodná, z některých se však postupem času může vyvinout rakovina tlustého střeva. Na jaké příznaky byste se měli zaměřit? Více prozradila lékařka Christina Chun.
Rizikové skupiny kolorektálního karcinomu
Kolorektální karcinom je třetím nejčastějším zhoubným nádorem u mužů a druhým nejčastějším u žen, přičemž je druhou nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu vůbec. Polypy tlustého střeva se mohou vyvinout u kohokoli, ale většímu riziku jsou vystaveni lidé nad 50 let, lidé s nadváhou, lidé pravidelně konzumující tučná jídla, kuřáci, jedinci s osobní nebo rodinnou anamnézou polypů nebo rakoviny tlustého střeva a lidé s genetickou predispozicí.
Na co je potřeba dát si pozor?
Většina lidí s polypy tlustého střeva nevykazuje žádné příznaky. Nevědí tedy, že polypy vůbec mají, dokud je nenajde gastroenterolog při kolonoskopii. Většina lidí s polypy tlustého střeva může zaznamenat příznaky, které nejsou specifické, protože jsou pozorovány i u jiných onemocnění. Jde například o:
- krvácení z konečníku,
- změnu barvy stolice,
- zácpu nebo průjem, které trvají déle než několik dní,
- bolest,
- anémii z nedostatku železa.
Polypy a rakovina tlustého střeva
Je potřeba říct, že ne všechny polypy se vyvinou v rakovinu. Větším rizikem jsou klasické a vroubkované adenomy. Oba typy se vyskytují poměrně často. Toto riziko se zvyšuje podle jejich velikosti a stupně dysplazie, kterou představují. Nebezpečnější jsou polypy nad 10 mm a s vysokým stupněm dysplazie jejich buněk.
Identifikace a diagnostika polypů se provádí kolonoskopií, která se zavádí pomocí tenkého a flexibilního nástroje schopného přenést obraz z vnitřku střeva na speciální obrazovku. Screening by měl začít ve věku 45 let u jedinců s průměrným rizikem. U kategorií osob se zvýšeným rizikem výskytu se doporučuje zahájit kontrolu dříve. Gastroenterolog v každém případě určí, kdy byste měli endoskopické vyšetření zahájit.
Léčba polypů tlustého střeva
Léčba polypů spočívá v jejich úplném odstranění ze střeva a nazývá se endoskopická polypektomie. To se obvykle provádí během kolonoskopie pomocí speciálních nástrojů. Zákrok je často úspěšný hned na poprvé, jen zřídka je nutné ho opakovat podruhé. Záleží však na rozhodnutí gastroenterologa.
Zdroj: Healthline