Popraskané paty mohou způsobovat značné nepohodlí a štiplavou bolest. Pokud trápí i vás, můžete vyzkoušet tyto jednoduché způsoby léčby.
Pokud vám praskají paty a trápí vás časté bolesti, nemusíte nutně používat drahé komerční výrobky z lékáren. Skvěle si dokážete pomoci sami, a to díky levným domácím prostředkům, které působí zcela přirozeně a nemají vedlejší účinky. Velmi dobře se podle lékařky Debry Sullivan osvědčil kokosový olej, ale pomůže vám také příjemná masáž postižené oblasti a její máčení v horké vodě.
Máčení a masírování nohou
Kůže kolem popraskaných pat je často silnější a sušší, a proto má tendenci se při větším tlaku drolit a rozdělovat. Čím více poté chodíte, tím je problém bolestivější a ztěžuje vám každodenní činnosti a pohyb. Pokud si chcete ulevit, namočte chodidla do vlažné mýdlové vody po dobu 20 minut a poté odstraňte tvrdou kůži pemzou nebo kartáčem na nohy. Nezapomeňte po dokončení použít balzám a vazelínu, abyste udrželi vlhkost. Debra Sullivan doporučuje vyzkoušet také lázeň z ovesných vloček či s epsomskou solí.
Tekutý obvaz
Na praskliny můžete také aplikovat tekutý obvaz, který ránu utěsní a zabrání rozvoji infekce či dalšímu praskání. Jedná se o poměrně snadno dostupný produkt, který lze zakoupit ve formě spreje, takže vám poslouží naprosto celý den. Jak také uvádí server Healthline, tato užitečná pomůcka zamezí dalšímu praskání pat a podpoří regeneraci poškozených oblastí. Při aplikaci postupujte podle návodu uvedeného na obalu balení.
Nežádoucí dehydrataci lze poznat podle jasných příznaků. Patří mezi ně suchá kůže i bolesti hlavy
Med
Med je známý pro své silné antimikrobiální a antibakteriální vlastnosti, což dokládají i odborné studie, a díky tomu podporuje pokožku a urychluje její regeneraci. Pokud ho použijete přímo na postižené místo a necháte několik minut působit, velmi rychle pocítíte, jak se praskliny zlepšují. Nejlépe však uděláte, když ho necháte působit přes noc a poté bolavé místo otřete ubrouskem. Med má i řadu dalších zdravotních přínosů, jak jsme na ZdravémStravování již dříve uváděli.
Kokosový olej
Pomoci vám může podle Healthline také kokosový olej, který dokáže velmi dobře hydratovat pokožku a léčí ekzémy a lupénku. Jeho použití je přitom jednoduché – stačí ho nanést přímo na postižené místo a nechat nějakou dobu působit. Ještě než si ho zakoupíte, ujistěte se, že neobsahuje žádné přidané chemikálie. Mezi další užitečné přírodní prostředky se pak řadí olivový olej, bambucké máslo, rozmačkané banány nebo ovesné vločky smíchané s olejem.