Herpes je jedním z nejnepříjemnějších onemocnění. Ačkoli se často vyskytuje v mírné formě a objevuje se pouze jednou za půl roku, způsobuje mnoho problémů, říká lékař Owen Kramer.
Herpes neboli lidově opar patří k nejrozšířenějším infekčním onemocněním. Nepříjemné vodnaté puchýřky se vůbec nejčastěji objeví, když to nejméně potřebujeme. Místo výskytu je především v okolí úst a na rtech, ale mohou se objevit také na nose, na bradě, nebo dokonce v oku. Opary jsou způsobeny infekčním virem zvaným herpes simplex, který je přenášen dotykem nebo kapénkami. Uvnitř těla zůstane již navždy. Hlavním znakem této infekce je charakteristická vyrážka na rtech, která nejen svědí, ale také nevypadá vůbec dobře.
Jak se opar projevuje?
Herpes se ukládá v nervových buňkách těla a většinou se objeví, když je naše imunita v oslabení. Bývá to v období, kdy řádí chřipka, když jsme ve stresu nebo jsme velmi vyčerpaní. Může se objevit také po dlouhém pobytu na slunci. Nejprve se začne projevovat svěděním a zarudnutím. Pak se objeví známé vodnaté puchýřky naplněné tekutinou. Jakmile opar vyschne, vytvoří se na místě strup a nastává nejdelší doba hojení. Léčba oparu může trvat i déle než dva týdny.
Chcete se oparu zbavit co nejrychleji?
Přinášíme vám 5 oblíbených způsobů, jak se s tímto nepěkným virem rychle vypořádat. Vezměte však prosím na vědomí, že všechny tyto metody virus herpesu nezabijí, ale mohou vás rychle zachránit před jeho vnějšími projevy.
- Aloe – To je nejjednodušší způsob. Šťáva z aloe je skvělým pomocníkem proti projevům oparu. Každé dvě hodiny si namažte bolavé místo nebo na něj jednoduše přiložte utržený kousek listu.
- Mléko – Namočte si vatový tampon do polotučného mléka a ošetřete postižené místo. Neoplachujte ho vodou, ale nechte mléko zcela zaschnout. Postup opakujte každé dvě až tři hodiny.
- Peroxid vodíku – Pokud se vám na rtu již objevily puchýřky, je nejlepší čas pro použití peroxidu vodíku. Peroxidem postižené místo pomažte a nechte ho zaschnout. Toto provádějte každé dvě až tři hodiny, dokud vám opar nezmizí.
- Česnek – Stroužek česneku vymačkejte lisem na česnek a vzniklou drť naneste na postižené místo. Tato metoda je samozřejmě vhodná pouze pro domácí ošetření. Garantujeme však, že se jedná o mimořádně účinný postup.
- Esenciální olej z máty – Tuto metodu můžete použít i před odchodem z domu, protože mátový olej příjemně voní. Olej si na postižené místo aplikujte třikrát denně. Používejte však pouze olej, který je vhodný k vnitřnímu užití.
Zdro: Healthline